reklama

"Poté, co v dubnu dosáhl rekordně nízké úrovně v důsledku restrikcí spojených s covidem-19, počet neregulérních migrantů zaznamenaných na vnějších hranicích Evropy v posledních třech měsících narůstal," informuje Frontex.

Ačkoli celkově letos evropská pohraniční agentura eviduje nižší počet nelegálních vstupů na území EU než loni, u některých konkrétních regionů je vývoj opačný. Skrze centrální Středomoří údajně od ledna do července přišlo 13.142 běženců a součet je v meziročním srovnání více než dvojnásobný. O 80 procent větší rozsah nelegální migrace je hlášen z Balkánu, kudy podle Frontexu přišlo 11.264 lidí. Centrální středomořskou trasu letos využívají hlavně Tunisané a Bangladéšané, zatímco aktivitu na té balkánské prý ze dvou třetin tvoří Syřané.

Za červenec eviduje Frontex oproti předchozímu měsíci zvýšený provoz ve středomořských koridorech zahrnujících Itálii a Španělsko. Celkově prý přinesl sedmý měsíc roku skoro třetinový nárůst počtu nelegálních přechodů přes unijní hranice, přičemž jich bylo zaznamenáno 8650.

reklama