Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská média podrobně sledují druhé kolo prezidentských voleb v Česku

Petr Pavel a Andrej Babiš v debatě Blesku.
Petr Pavel a Andrej Babiš v debatě Blesku.
Foto: Reprofoto Blesk

Německá média podrobně sledují druhé kolo prezidentských voleb v České republice, ve kterém proti sobě stojí generál Petr Pavel a bývalý český premiér Andrej Babiš. Zatímco o prvním kole se německé televize a noviny zmiňovaly spíše věcně a soustředily se na výsledek hlasování, nyní si všímají toho, jak se kampaň vystupňovala.

"O nejvyšší úřad bojují dva muži, kteří snad ani nemohou být rozdílnější. Bývalý generál a diplomat proti populistickému expremiérovi a miliardáři," uvedla dnes veřejnoprávní televize ZDF. Poznamenala, že závěr kampaně byl špinavý a přes internet se mimo jiné šířily zprávy, že favorit voleb Pavel zemřel. "Zoufalý čin konkurenčního tábora?" ptá se stanice. Dodala, že Pavel je před finálem zřejmě uvolněný, když na instagramu zveřejnil sebeironický obrázek se svou podobiznou ve stylu agenta 007 Jamese Bonda a s nápisem, že není čas zemřít.

Tématem kampaně se v Česku stala válka na Ukrajině, což podle ZDF přineslo emoce. Stanice vysvětlila, že Babiš vedl masivní kampaň, ve které vystupoval jako zastánce míru. "Během vrcholu kampaně polarizoval Babiš nejen Česko, ale celou Evropu," uvedla ZDF s odkazem na Babišovo odmítnutí případné vojenské pomoci Polsku a Pobaltí. "Bezprostředně poté česká vláda a prezident (Miloš) Zeman ujistili spojence, že Česko samozřejmě závazky vůči NATO dodrží," dodala televize. I Babiš po kontroverzním výroku svá slova napravil a spojenecké závazky potvrdil.

Také zpravodajská stanice ntv se věnuje českým volbám a rovněž ona si povšimla vyhrocených momentů kampaně; poukázala mimo jiné na to, že Babiš kvůli výhrůžkám smrtí předčasně ukončil kontaktní kampaň.

Podrobně se v posledních dnech volbám věnuje saský deník Sächsische Zeitung, který ovšem dění v Česku sleduje tradičně pečlivě. Ve svém článku čtenáře do detailu seznamuje s kampaní, s kandidáty, s pozadím voleb nebo s pravomocemi českého prezidenta. Mimo jiné napsal, že Česko přešlo k přímé prezidentské volbě, aby voliči intenzivněji pocítili demokracii. "Vzhledem četným televizním duelům se ale člověk cítí spíše jako u výběru superstar," dodal saský list.

Deník Süddeutsche Zeitung upozorňuje na kariéry obou kandidátů. "O prezidentský úřad se v Česku ucházejí dva muži s komunistickou minulostí. Oba se vzájemně obviňují z působení v tajných službách. Jeden z nich ale dnes zastává hodnoty Evropské unie," napsal deník. Zároveň uvádí, že na Pavlově závěrečném setkání s voliči na Staroměstském náměstí v Praze si vícero lidí přineslo transparenty s heslem Pavel na Hrad. "Připomíná to dobu sametové revoluce v roce 1989, kdy lidé skandovali Havel na Hrad," dodal list o době, která předcházela zvolení disidenta a spisovatele Václava Havla československým prezidentem.

Evropská média si nejvíce všímají Babišových narážek na válku

Evropská média si před dnešním začátkem druhého kola prezidentských voleb v České republice všímají toho, jak se expremiér Andrej Babiš chopil tématu války na Ukrajině ve své kampani. V sousedních zemích novináři poukazují na komunistickou minulost Babiše i druhého kandidáta, generála ve výslužbě Petra Pavla, a v Polsku a ve Francii sledují mimo jiné obraz voleb v českých médiích.

Britská veřejnoprávní stanice BBC se dnes vyslovila v podobném duchu, jako manželky obou kandidátů v poslední televizní debatě: "Dva týdny místy bizarní kampaně, která se nesla ve stále negativnějším duchu, se nyní chýlí ke konci". Kromě rozličných dezinformací a nenávistných projevů, které volby v Česku provázely, BBC poukazuje na ideologický rozdíl mezi kandidáty. Pavla vnímá jako zástupce liberální demokracie a Babiše jako představitele populistické oligarchie.

O "patrně nejhorší kampani před českými prezidentskými volbami" píše slovenský list Sme, který soudí, že to bude pokračovat bez ohledu na to, který z kandidátů vyhraje. "Pokud to bude Petr Pavel, Babiš se naplno pustí do kampaně, aby se nejpozději v roce 2025 vrátil do čela české vlády. Pokud by se stalo překvapení a vyhrál Babiš, rozběhla by se snaha dostat do vlády ANO a dát hnutí příležitost naplno ovládnout zemi," uvedl deník na svém webu.

Francouzský list Le Monde, který Babiš ve svých projevech kritizuje kvůli zprávě, že je předběžně vyšetřován Národní finanční prokuraturou pro podezření z praní špinavých peněz, upozornil, že mezi Babišovými podporovateli rezonuje téma "války a míru", které předseda ANO akcentuje. "Slovo mír měl v boji o druhé kolo v ústech neustále... Na otázku, zda by Česko vyslalo své vojáky v případě útoku na Polsko nebo Pobaltí, ale kandidát odpověděl: 'Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru'," připomíná pro Le Monde Hélène Bienvenuová, která se zúčastnila Babišova setkání s voliči v Hradci Králové. Bruselský server Politico formu Babišovy rétoriky shrnuje jako "konec pana slušného" a její obsah jako: "volte mě a nebude válka s Ruskem".

Web francouzské stanice France24 i polský server wiadomości.pl si všímají obrazu voleb v českých médiích. France 24 poukazuje na satirickou ilustraci týdeníku Respekt, na které je Babiš vyobrazený stojící na fekálním voze, wiadomości.pl zase dvojstran společenských týdeníku Rytmus života, Čas pro hvězdy a Pestrý svět z vydavatelství Mafra, které otiskly podobné zprávy o někzterých českých celebritách s titulky "VIP volí Babiše!".

Německý list Süddeutsche Zeitung upozorňuje na kariéry obou kandidátů. "O prezidentský úřad se v Česku ucházejí dva muži s komunistickou minulostí. Oba se vzájemně obviňují z působení v tajných službách. Jeden z nich ale dnes zastává hodnoty Evropské unie," napsal deník.

V jižní Evropě se média před oznámením výsledků věnují spíše obecnějším informacím o českých volbách. Italská tisková agentura ANSA shrnuje hlavní témata kampaně a španělská agentura EFE zase připomíná praktická fakta, totiž že volební místnosti se definitivně uzavřou v sobotu ve 14:00 SEČ, že první kolo těsně vyhrál Pavel a že průzkumy veřejného mínění mu byly nakloněny i před kolem druhým.

Témata:  prezidentské volby 2023 Petr Pavel Andrej Babiš

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy