Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá očkovací komise doporučuje očkování všech dětí od 12 let

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německá Stálá očkovací komise (Stiko) nově doporučuje plošné očkování dětí starších 12 let proti nemoci covid-19. Doposud podporovala jen imunizaci mládeže s vybranými zdravotními problémy.

Stiko, která je jako nezávislý poradní orgán součástí Institutu Roberta Kocha (RKI), německého úřadu pro potírání a prevenci chorob, dnes oznámila, že svůj postoj z počátku června přehodnotila. Německá média poznamenávají, že komise byla pod dlouhodobým tlakem politiků, kteří nehledě na dřívější doporučené stanovisko Stiko vyzývali k imunizaci všech dětí od 12 let.

Stiko původní nedoporučení zdůvodňovala nedostatkem dat, které by prokázaly bezpečnost vakcín pro děti. Dnes komise sdělila, že takových podkladů má již dostatek, a to včetně údajů z amerického očkovacího programu, v jehož rámci dostalo očkování na deset milionů dětí a dospívajících.

Posudky Stiko nejsou závazné, německá vláda se jimi ale během pandemie řídila. Výjimkou bylo červnové nedoporučení očkovat děti od 12 let, protože politici imunizaci této věkové kategorii podporovali.

V Evropské unii jsou prozatím pro děti od 12 let schváleny látky společností Pfizer/BioNTech a Moderny. Děti v Německu pro očkování musí mít souhlas rodičů a musí se podrobit lékařské konzultaci.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.