Stiko, která je jako nezávislý poradní orgán součástí Institutu Roberta Kocha (RKI), německého úřadu pro potírání a prevenci chorob, dnes oznámila, že svůj postoj z počátku června přehodnotila. Německá média poznamenávají, že komise byla pod dlouhodobým tlakem politiků, kteří nehledě na dřívější doporučené stanovisko Stiko vyzývali k imunizaci všech dětí od 12 let.

Stiko původní nedoporučení zdůvodňovala nedostatkem dat, které by prokázaly bezpečnost vakcín pro děti. Dnes komise sdělila, že takových podkladů má již dostatek, a to včetně údajů z amerického očkovacího programu, v jehož rámci dostalo očkování na deset milionů dětí a dospívajících.

Posudky Stiko nejsou závazné, německá vláda se jimi ale během pandemie řídila. Výjimkou bylo červnové nedoporučení očkovat děti od 12 let, protože politici imunizaci této věkové kategorii podporovali.

V Evropské unii jsou prozatím pro děti od 12 let schváleny látky společností Pfizer/BioNTech a Moderny. Děti v Německu pro očkování musí mít souhlas rodičů a musí se podrobit lékařské konzultaci.