reklama

Bezplatné testy, kterým se v Německu říkalo občanské, byly po řadu měsíců jedním z pilířů preventivní strategie v tažení proti covidu-19. Nárok na rozbor měl každý nejméně jednou týdně, zcela běžné ale bylo testování na denní bázi. V zemi kvůli tomu vznikly tisíce odběrových míst. Kvůli přetíženosti státní správy řada nepoctivých provozovatelů vykazovala více testů, než kolik jich skutečně provedla. Výjimečné proto nebyly policejní razie v testovacích centrech.

"Na podvody je vždy nějaký prostor," řekl dnes Lauterbach v pořadu televize ZDF. Poznamenal, že testovací místa nyní musí rozbory dokumentovat. Úřady navíc na části testů mohou namátkově prověřit, zda byly skutečně učiněny.

Podle Lauterbacha je důležité, že možnost testování zůstává, i když za rozbory bude většina lidí platit. "Testování má smysl," řekl. Ministr rovněž řekl, že spolkový rozpočet si za nynější složité situace nemůže dovolit další financování testů. "V průměru stojí testy spolkovou vládu jednu miliardu eur měsíčně," řekl před týdnem novinářům, když nový systém vysvětloval.

I to, že za testy se nyní budou ve většině případů platit tři eura, ale nebude pro rozpočet znamenat plnou úlevu. Lauterbach odhaduje, že stát i tak na testování do konce roku zaplatí 2,7 miliardy eur (66,8 miliardy Kč).

Za testy nyní neplatí jen rizikové skupiny, děti do pěti let, ženy v prvním trimestru těhotenství, návštěvníci nemocnic a pečovatelských zařízení či lidé, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat. Za rozbor lidé nezaplatí také tehdy, pokud člen jejich domácnosti bude nakažený.

I když tři eura, která ostatní lidé musí zaplatit, neznamenají zásadní částku, předpokládá Lauterbach, že zájem o testy se mezi veřejností sníží. A to v době, kdy se počty infikovaných opět zvyšují.

V Německu s 83 miliony obyvatel za uplynulý den přibylo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) 132.671 nakažených a dalších 83 nemoci podlehlo. Infekci doposud úřady prokazatelně zjistily ve více než 28 milionech případů, 141.000 lidí ji nepřežilo.