Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Desetitisíce Němců v ulicích. Největší protest za lepší klima bude v Berlíně

Němečtí obyvatelé
Němečtí obyvatelé
Foto: Pixabay

Po celém Německu dnes demonstrují desetitisíce lidí za důslednější ochranu klimatu. Největší protest s až 50.000 účastníky se očekává v Berlíně, velké jsou ale i demonstrace v Hamburku nebo Kolíně nad Rýnem. Do celosvětových manifestací se mají zapojit lidé ve více než 500 německých městech.

V Berlíně se u Braniborské brány zatím podle odhadu policie shromáždilo kolem 30.000 lidí, z nichž řada v rukou třímá transparenty s nápisy jako "planeta země na prvním místě", "neexistuje žádná druhá planeta" nebo "zastavte klimatickou krizi, zastavte velkou koalici". Aby měla policie dobrý přehled o demonstraci, kvůli níž je v centru německé metropole výrazně omezená doprava, monitoruje ji i z vrtulníku.

Několik účastníků protestu, který odpoledne projde berlínskou vládní čtvrtí, nedaleko parlamentu skočilo do řeky Sprévy, kde se s nimi plavil "klimatický balíček", který pak se svými požadavky předali politikům.

Rozsáhlé jsou i demonstrace v dalších městech. V severoněmeckém Hamburku se symbolicky pět minut po 12:00 podle pořadatelů sešlo na 30.000 lidí. V Mnichově dosud policie napočítala 17.000 protestujících, v Kolíně nad Rýnem se jich očekává kolem 20.000. Další demonstrace jsou také ve Stuttgartu na jihozápadě Německa, v braniborské Postupimi nebo severoněmeckém Kielu.

Podobně velké protesty za ochranu klimatu se ve spolkové republice naposledy uskutečnily v září.

Témata:  klimatická změna Berlín protest Německo demonstrace Greta Thunbergová

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy