reklama

"Očekáváme od Ruska deeskalaci napětí," řekl Scholz. Podle něj tak může Moskva učinit například stažením vojáků od hranic s Ukrajinou. Scholz také prohlásil, že situace na východní Ukrajině, kde podle Kyjeva hrozí ruská invaze, je ohrožením bezpečnosti pro celou Evropu. Moskva přípravu vojenského vpádu na Ukrajinu odmítá a soustředění vojáků a techniky u hranic označuje za cvičení. "Dění sledujeme s obavami," řekl Scholz. Dodal, že v případě vojenské agrese musí Rusko počítat s tvrdými následky. "Zaplatí za to politickou a ekonomickou cenu," řekl.

Scholz řekl, že spory je nutné řešit diplomaticky, zároveň ale řekl, že každý stát musí mít právo rozhodnout se, do jakého nadnárodního svazu se připojí. Kyjev k nelibosti Ruska vidí svou budoucnost v Evropské unii a NATO. "NATO je garantem německé a evropské bezpečnosti, na tom se nic nezmění," řekl kancléř.

Jednání za klíč k vyřešení konfliktu považuje i Stoltenberg, který poukázal na to, že pozval spojence a Moskvu na sérii jednání Rady NATO-Rusko. Severoatlantická aliance je podle šéfa NATO k dialogu připravena, zároveň je ale připravena zavést tvrdá odvetná opatření v případě ruské invaze na Ukrajinu.