Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

New York dál rozvolňuje, končí kapacitní omezení pro restaurace či obchody

New York City
New York City
Foto: NY Times

Stát New York a s ním i stejnojmenné nejlidnatější americké město dnes činí velký krok směrem k "normálu" po 14 měsících protiepidemických restrikcí. Končí platnost kapacitních omezení pro restaurace, obchody, salony nebo posilovny a zvyšují se limity ohledně počtu lidí na soukromých i veřejných akcích.

Podle deníku The New York Times (NYT) nicméně dnešní změny neznamenají úplný návrat ke stavu z doby před pandemií.

Kromě restaurací či obchodů mohou znovu přivítat počet návštěvníků odpovídající 100 procentům kapacity i náboženské objekty. Je zde však podmínka, že musí být stále zajištěny dvoumetrové rozestupy mezi jednotlivci či skupinami, případně je od sebe musí oddělovat bariéry. Za jistých podmínek mohou také nově zaplnit všechna svá místa divadla a další velké objekty jako sportovní stadiony, na které se dosud vztahovalo omezení na dvě třetiny kapacity.

Kromě toho čtvrtý nejlidnatější stát v souladu s novými doporučeními amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) přestává ve většině případů po plně naočkovaných lidech vyžadovat nošení roušek. Limit pro domácí sešlosti se zvyšuje z deseti na 50 lidí a na vnitřních společenských akcích se nově může sejít až 250 lidí, venku pak až 500.

"Je to vzrušující moment. Máme za sebou temný, pekelný rok," řekl v pondělí guvernér Andrew Cuomo při oznamování změn v pravidlech kolem zakrývání dýchacích cest.

New York byl loni na jaře epicentrem šíření covidu-19 ve Spojených státech a za celou dobu americké epidemie zaregistroval přes 52.000 úmrtí připisovaných nákaze koronavirem. V posledních týdnech eviduje maximálně desítky obětí denně a počty neustále klesají, zatímco průměrný počet nových infekcí je na nejnižší úrovni od konce října. Stát zároveň hlásí, že 52 procent obyvatel už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19.

Ani nové kolo uvolňování karanténních opatření, s nímž se také vrátil nepřetržitý provoz metra, však podle NYT nepřinese ve městě New York okamžitý návrat "předpandemického života". Deník píše, že mnozí obyvatelé budou nadále nosit roušky, které zůstanou povinné v hromadné dopravě, zatímco ne všechny restaurace budou schopny ihned sladit plnou návštěvnost s požadavky ohledně rozestupů a bariér.

Agentura AP dnes napsala, že "město, které nikdy nespí", by se z koronavirového dřímání mohlo naplno oklepat během léta. "Rozhodně to tady ožívá," komentoval vývoj 24letý osobní trenér Mark Kumar. Podle jiného místního obyvatele je ale New York stále daleko od své dřívější podoby. "Plný pocit normálnosti jen tak rychle nepřijde. Máme příliš mnoho mrtvých. Příliš mnoho utrpení. Příliš mnoho nerovnosti," řekl AP 63letý Ameen Deen.

Témata:  New York USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.