Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemský evakuační let odletěl z Kábulu kvůli chaosu na letišti prázdný

Letiště v Kábulu
Letiště v Kábulu
Foto: Profimedia

Nizozemské armádní letadlo odletělo dnes v noci z Kábulu bez jediné evakuované osoby na palubě. Vojákům se nepodařilo z Afghánistánu nikoho odvézt kvůli chaosu, který panuje na mezinárodním letišti. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nizozemskou ministryni zahraničí Sigrid Kaagovou.

Vojenský stroj odletěl úplně prázdný, uvedla ministryně. Země má v plánu evakuovat přibližně 1000 diplomatických zaměstnanců, tlumočníků a jejich rodin.

"Je to hrozné. Mnozí čekali se svými rodinami před odletovými bránami," řekla Kaagová agentuře ANP. "Američtí vojáci, kteří zabezpečují letiště, do nich nevpustili žádné Afghánce, i když měli potřebnou dokumentaci. Letadlo přistálo v Kábulu jen asi na půl hodiny. Doufáme, že dnes se situace zlepší," uvedla ministryně.

Podobné problémy zaznamenalo v úterý Německo, které prvním evakuačním letem z Kábulu do uzbecké metropole Taškentu přepravilo sedm lidí, ačkoliv kapacita stroje byla 114 míst. Dalšími lety přepravila německá armáda přes 270 osob.

První evakuační let dnes uskutečnila Austrálie. Armádní stroj, který zamířil z Kábulu na vojenskou základnu ve Spojených arabských emirátech, měl na palubě 26 lidí. Mezi evakuovanými byli Australané i jejich afghánští pomocníci.

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že země plánuje odvézt 130 Australanů, ale neupřesnil kolik Afghánců. Tamní média hovoří celkem o 600 lidech.

Británie každý den evakuuje přibližně 1000 lidí, uvedla dnes ministryně vnitra Priti Patelová. Během prvního roku chce přesídlit asi 5000 Afghánců, celkem by jejich počet mohl vystoupat na 20.000. Přednost dostanou ženy, dívky a příslušníci menšin, řekla Patelová BBC.

Francie přes noc evakuovala 25 Francouzů a 184 Afghánců. Vojenský stroj, který je přepravoval, přistál dnes ráno v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Země chce z Afghánistánu přepravit celkem asi 2200 osob.

Témata:  Afghanistán letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.