reklama

Mimo Čínu přitom počet případů nákazy novým typem koronaviru nijak dramaticky nestoupá, konstatovala WHO. Výjimkou je výletní loď Diamond Princess kotvící v japonské Jokohamě. Dnes tam počet případů infekce vzrostl o 44 na 219.

Dnešní skokový nárůst případů v Číně podle WHO neznamená, že se náhle novým typem koronaviru infikovalo mnohem více lidí než v předchozích dnech. Více než 13.000 nově hlášených případů se spíše týká pacientů z minulých týdnů, řekl dnes v Ženevě podle agentury DPA ředitel krizových programů WHO Michael Ryan.

U těchto pacientů přítomnost nového viru neprokázaly laboratorní testy, ale lékaři jsou přesvědčeni, že se jím infikovali. Byly u nich zjištěny zápal plic, horečka, dýchací problémy a jiné typické přízraky onemocnění COVID-19. Podle WHO byly tyto případy nyní zahrnuty do statistiky v nejvíce postižené provincii Chu-pej, a pouze tam. Všude jinde statistiky evidují jen případy, které prokázaly i laboratorní testy.

WHO tuto změnu uvítala. Podle organizace to umožňuje nakažené v provincii Chu-pej rychleji izolovat a léčit je, a lidi, kteří s nimi přišli do styku, je možné rychleji dát na pozorování.

Podle Ryana dnes Čína potvrdila 1820 nových případů infekce potvrzených v laboratoři a dalších 13330 klinicky diagnostikovaných pacientů. "Tyto případy jsou týdny staré, částečně z počátku epidemie," řekl dnes Ryan.

Nový koronavir dosud zabil 1370 lidí a infikoval zhruba 60.000, téměř všechny v Číně. Úřady v provincii Chu-pej, které začaly ke zjišťování infekce používat výpočetní tomografii (CT), dnes hlásily 242 nových obětí a 14.840 nových případů.

Mimo Čínu počet nakažených dramaticky neroste. Výjimkou je výletní loď Diamond Princess, nyní v karanténě v přístavu japonské Jokohamy. "Mimo případy na výletní lodi Diamond Princess neevidujeme dramatické nárůsty přenosu mimo Čínu," řekl Ryan.

reklama