Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový problém kvůli koronaviru. Obyvatelé Lombardie nahánějí zbytku Itálie strach

Itálie, ilustrační foto
Itálie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo, že v zemi se mohou od středy otevřít hranice mezi jednotlivými regiony. Guvernéři některých regionů ovšem nesouhlasí s tím, že bez omezení se budou moci pohybovat obyvatelé Lombardie, která je v Itálii ohniskem epidemie covidu-19.

Některá opatření ale budou platit i po povolení volného pohybu. Ta nejdůležitější shrnuje deník Corriere della Sera. Italové musí například zachovávat odstup jeden metr, při fyzické aktivitě pak dva a není-li možné odstup dodržet, musí mít roušku.

Data o šíření koronaviru se lepší, což umožňuje otevření hranic mezi regiony, konstatoval italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza. O věci jednal s premiérem Giuseppem Contem, některými ministry a členy vládní koalice.

Vláda a guvernéři některých regionů se ovšem nedokážou dohodnout ohledně volného pohybu obyvatel Lombardie. Tento nejlidnatější a nejbohatší region s centrem v Miláně vykázal během pandemie nejvyšší počet nakažených a mrtvých v Itálii. Některé místní samosprávy hrozí, že lidi přicházející z Lombardie na své území nepustí. Vyjádřil se tak například guvernér jihoitalské Kampánie.

Turisty hojně navštěvovaný ostrov Sardinie chce zavést takzvaný zdravotní pas. Turisté, kteří připlují trajektem nebo přiletí letadlem, by tímto dokladem měli prokázat, že nejpozději před týdnem byli testováni na koronavirus. Když dorazí na Sardinii, měli by podstoupit ještě zdravotní kontrolu.

Ačkoli počty nových případů nákazy mezidenně klesají, Lombardie má stále nejvyšší poměr infikovaných na 100.000 obyvatel. V celé zemi dosud podle aktuálních dat italského ministerstva zdravotnictví zemřelo 33.340 lidí s nemocí covid-19, z toho 16.079 v Lombardii.

I po povolení volného pohybu osob budou preventivně platit některá opatření. Italové budou moci líbat a objímat jen nejbližší členy rodiny, kteří s nimi bydlí v jedné domácnosti. Lidé se nemohou shromažďovat na veřejných místech

Podobně jako v jiných zemích si Italové na veřejných místech, obchodech či veřejných prostředcích, kde nepůjde dodržet odstup, budou muset nasadit roušky. V mnoha obchodech bude stále povinné nosit rukavice, například potraviny si bez nich lidé na Apeninském poloostrově nenakoupí.

Italové nesmí odmítnout měření teploty. Pokud budou mít teplotu 37,5 stupně a vyšší, nemohou na veřejná místa a mohou být nahlášeni zdravotnickým úřadům. Do posilovny, ke kadeřníkovi či holiči je nutné udělat si rezervaci.

Pokud budou požádáni v obchodě nebo restauraci o osobní údaje, musí je poskytnout kvůli případnému trasování infikovaných.

Italové mohou cestovat pouze do těch zemí, které jim prozatímně nezapověděly vstup na své území. Přijdou-li do styku s nakaženým člověkem, musí do karantény. Tu mohou nařídit čerstvě příchozím i místní úřady.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Itálie Giuseppe Conte

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.