Na své první tiskové konferenci po převzetí moci v Afghánistánu Tálibánem rovněž řekl, že ženy budou mít svá práva a budou se moci zapojit do vzdělávání, zdravotnictví a dalších oblastí života, ovšem v rámci islámského práva šaría.

"Nikdo z hnutí vám neublíží, nikdo nebude klepat na vaše dveře, nikdo vás nebude vyslýchat," ujišťoval podle agentury Reuters afghánskou veřejnost Zabíhulláh. "Všem je odpuštěno," prohlásil. Tálibán podle něj mimo jiné rovněž zaručil Organizaci spojených národů, že může pokračovat v humanitární práci v Afghánistánu. Podle deníku Bild se ale děje přesný opak. Bojovníci Tálibánu prý chodí dům od domu se seznamy lidí.

Zabíhulláh na tiskové konferenci zopakoval četné sliby určené k uklidnění veřejnosti, které před ním už vyslovili jiní představitelé Tálibánu. Přijímány jsou ale zatím s nemalou dávkou skepse a s obavami vzhledem ke zkušenostem s krutým režimem Tálibánu, když zemi vládl pět let, než ho zahraniční intervence v roce 2001 moci zbavila. Ženy tehdy nesměly do škol a na veřejnosti mohly chodit jen zahalené a s mužským doprovodem. S nepohodlnými lidmi, včetně těch, kteří spolupracovali s cizinci, se zacházelo brutálně.

Dnes mluvčí Tálibánu prohlásil, že všem překladatelům a dalším najatým lidem, kteří pracovali pro cizí státy, je odpuštěno. Slíbil také rodinám, které čekají na kábulském letišti na odvoz ze země, že pokud se vrátí domů, budou v bezpečí a nikdo z Tálibánu jim nic neudělá. Ujišťoval také, že bude odpuštěno tisícům vojáků, kteří dvacet let bojovali proti povstalcům. Ani to se ale v praxi nenaplňuje. Deník s odkazem na neziskovou organizaci Forsaken Fighters uvedl, že jeden z tlumočníků už byl popraven.

Zabíhulláh Mudžáhid rovněž zdůraznil, že Tálibán si přeje mírové vztahy s ostatními zeměmi. "Nechceme žádné vnitřní ani vnější nepřátele," prohlásil.

Západní státy, mimo jiné i Česká republika, z Afghánistánu z obavy o bezpečnost urychleně evakuují svůj diplomatický personál a také Afghánce, kteří jim pomáhali, včetně tlumočníků.

reklama