Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN musí kvůli válce na Ukrajině a nedostatku peněz snižovat potravinovou pomoc

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, varoval dnes podle agentury Bloomberg Světový potravinový program OSN (WFP). V některých zemích byla OSN nucena snížit dodávky pomoci až o polovinu. Krizi prohlubuje válka na Ukrajině a nedostatek financí, píše Bloomberg.

"Vzhledem k tomu, že potřeba potravinové pomoci stoupá nad rámec zdrojů, které jsou k dispozici, jsme nuceni snižovat příděly potravin pro uprchlíky, kteří jsou na nás závislí," uvedl dnes šéf WFP David Beasley u příležitosti Světového dne uprchlíků. Snížení přídělů až o polovinu dopadá na tři čtvrtiny všech uprchlíků podporovaných WFP ve východní Africe, přičemž nejvíce postižená je Etiopie, Keňa, Jižní Súdán a Uganda.

V důsledku prudkého nárůstu cen potravin na celém světě hrozí podle Beasleyho letos politické nepokoje a násilí desítkám zemí. Svět podle něj čelí děsivému nedostatku potravin, jenž by mohl destabilizovat zejména země závislé na vývozu pšenice z Ukrajiny a Ruska.

Ukrajina ročně vypěstuje plodiny pro více než 400 milionů lidí. Pochází z ní až 42 procent světové produkce slunečnicového oleje, 16 procent kukuřice a devět procent pšenice. Například Somálsko je zcela závislé na dovozu pšenice z Ukrajiny a Ruska, Egypt z těchto dvou zemí dováží 80 procent svých obilovin.

Zároveň i WFP získává z Ruska a Ukrajiny 40 procent pšenice, která se následně rozdává v rámci programů potravinové pomoci. Nynější rostoucí ceny však ovlivnily provozní náklady WFP, které vzrostly o 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) měsíčně.

Například i po hospodářském krachu v letech 2007-2009 vypukly ve 48 zemích světa nepokoje, protože se výrazně zvýšily ceny komodit a stoupla inflace. Dnešní ekonomická situace je ale podle šéfa WFP horší než ta, která zasáhla svět před 15 lety. "Pokud se krize nebude řešit, vyústí v hladomor a destabilizuje národy, což povede k masové migraci obyvatel," dodal Beasley, podle nějž lze již nyní pozorovat nepokoje například na Srí Lance, v Tunisku, Pákistánu a Peru. Nestabilní podmínky ovlivňují i chod Burkiny Faso, Mali a Čadu.

Více než 20 milionů tun obilí, jež by za normálních okolností byly určeny k exportu z Ukrajiny, je podle ukrajinského ministra zemědělství stále v zemi kvůli ruské blokádě černomořských přístavů. Evropští představitelé již na Rusko naléhali, aby uvolnilo blokádu hlavního ukrajinského přístavu Oděsy.

"Je to velmi děsivá doba. Pokud nezareagujeme včas, čeká nás peklo na zemi. Nejlepší věc, co teď můžeme udělat, je ukončit válku a otevřít přístavy," dodal představitel OSN.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy