reklama

Jak vyplynulo z květnové studie v celkem 82 zemích, většina z nich přerušila kvůli šíření covidu-19 své očkovací kampaně. Například přerušeno či téměř přerušeno bylo více než třicet očkovacích kampaní proti spalničkám, což by mohlo vést k dalšímu šíření této vysoce nakažlivé choroby.

Na studii se podílely Dětský fond OSN (UNICEF), Světová zdravotnická organizace (WHO) a světová aliance pro očkování GAVI, kterou založila nadace Billa a Melindy Gatesových a která nakupuje vakcíny pro asi 60 procent všech dětí na světě.

"Zbytečná utrpení a úmrtí způsobená tím, že děti nepodstoupí základní očkování, mohou být daleko rozsáhlejší než ta způsobená covidem-19," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. I před vypuknutím pandemie existovalo na světě asi 14 milionů dětí, které nebylo možné očkovat, většina z nich v Africe. V Jižní Americe vakcinace za poslední desetiletí poklesla zejména v Brazílii, Bolívii, Venezuele a na Haiti.

I když jsou vakcíny v některých oblastech dostupné, mnoho rodičů má v souvislosti s šířením koronaviru strach vzít své děti do zdravotnických zařízení. "Kvůli covidu-19 se stalo dříve rutinní očkování znepokojující výzvou," uvedla Henrietta Foreová z UNICEF. "Musíme zabránit dalšímu poklesu počtu očkovaných a neprodleně obnovit očkovací programy ještě předtím, než budou děti ohroženy dalšími chorobami. Jedna zdravotní krize nemůže být nahrazena druhou," dodala.

reklama