"V tuto chvíli můžu jen říci, že děláme vše, co můžeme, aby se tak stalo. Nebudu dávat žádný komentář, který by této možnosti mohl zabránit," sdělil Guterres.

Prezident Zelenskyj uvedl, že po jednání se šéfem OSN věří v "pozitivní výsledek", pokud jde o prolomení blokády mariupolských oceláren Azovstal. Tento průmyslový areál je posledním místem odporu v Mariupolu. Vedle vojáků se v něm podle Kyjeva v zoufalých podmínkách skrývají i stovky civilistů.

Zelenskyj také zdůraznil, že Ukrajina je připravena s Ruskem o zajištění bezpečí pro lidi v Mariupolu ihned jednat. "Ukrajina je připravena k bezodkladným rozhovorům o evakuacích lidí z oceláren Azovstal a k okamžitému vyplnění dosažených dohod," řekl prezident. Dodal, že od Ruska očekává "humánní přístup" k vojákům a civilistům uvězněných v areálu.

Šéf OSN kromě toho po setkání se Zelenským prohlásil, že Rada bezpečnosti OSN neudělala dost pro odvrácení války na Ukrajině. "Rada bezpečnosti OSN selhala v tom, že neudělala vše, co bylo v její moci, aby zabránila této válce a aby ji ukončila," řekl podle agentury AFP Guterres. Doplnil, že tato skutečnost je pro něj zdrojem velkého zklamání, frustrace a zloby.

Před schůzí v Kyjevě Guterres navštívil nedaleké město Buča, kde podle ukrajinských představitelů ruští vojáci povraždili stovky civilistů. Generální tajemník při této příležitosti podle agentury AFP vyzval Rusko, aby spolupracovalo s Mezinárodním trestním soudem (ICC) při vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných během jeho invaze na Ukrajinu.

O evakuacích civilistů jednal šéf OSN předtím v úterý v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Zelenskyj dříve označil za chybu, že Guterres se rozhodl nejprve vydat do Moskvy a až poté do ukrajinské metropole.

Ukrajinská agentura Unian úterní Guterresovo jednání označila za fiasko. OSN sice po setkání v prohlášení uvedla, že Putin v podstatě souhlasí se zapojením OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže do evakuací z mariupolských oceláren Azovstal, ale mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve středu řekl, že konkrétní dohody o účasti těchto mezinárodních organizací na evakuacích zatím nejsou.

Ruské síly ostřelovaly Kyjev, zatímco v něm jednal šéf OSN

Ruské síly dnes večer ostřelovaly Kyjev, uvedl starosta města Vitalij Kličko. V centru města byl podle něj zasažen obytný dům. Zatím jsou informace o třech zraněných. Ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba prohlásil, že Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli řízenými střelami, a připomněl, že ve městě jsou právě na návštěvě generální tajemník OSN António Guterres a bulharský premiér Kiril Petkov.

"Nepřítel večer zaútočil na Kyjev. Dva zásahy v Ševčenkivské čtvrti," napsal Kličko na sociální síti Telegram. Upřesnil, že raketa poškodila několik nižších pater obytného domu a že tři lidé byli převezeni do nemocnice. Zpravodajové agentury AFP potvrdili, že na místě začala hořet budova a že u ní zasahují policisté a záchranáři. Podle agentury Unian byl ve městě večer vyhlášen letecký poplach.

"Tímto odporným barbarským činem Rusko znovu ukázalo, jaký má postoj k Ukrajině, Evropě a světu," napsal na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Kuleba.

"Vypovídá to hodně o pravém ruském postoji k mezinárodním institucím a o snahách ruského vedení ponížit OSN," okomentoval dnešní útoky na Telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který dnes s Guterresem jednal o evakuacích lidí z Mariupolu.

Generální tajemník OSN je v pořádku, ale v šoku, řekl novinářům mluvčí organizace Saviano Abreu. "Je to sice válečná zóna, ale je šokující, že se to stalo tam, kde jsme se nacházeli," doplnil pro agenturu AFP. Bombardování následovalo ani ne hodinu poté, co Zelenskyj s Guterresem vystoupili na tiskové konferenci.

Na konci března Moskva oznámila, že své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země výrazně omezí. Ruští vojáci se poté začali z obou oblastí stahovat a pozornost ruské armády se namísto toho zaměřila na východ Ukrajiny. Situace v Kyjevě se do značné míry uklidnila. Podle agentury AFP je dnešní ostřelování města první od poloviny tohoto měsíce. V dubnu ale vedení města varovalo, že na návrat je ještě brzy, poněvadž hrozba raketový úderů ještě zcela nezmizela.