Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN uvedla, že v Bělorusku zjistila známky zločinů proti lidskosti

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Organizace spojených národů došla k závěru, že v Bělorusku dochází k rozsáhlému a systematickému porušování lidských práv, v některých případech může jít až o zločiny proti lidskosti. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva o situaci v Bělorusku (OHCHR).

Zaměřila se na období od května 2020 do loňského prosince. Mluvčí úřadu Liz Throssellová řekla, že od té doby se situace ještě zhoršila.

K dnešku je podle ní ve vězení skoro 1500 lidí z politických důvodů, do února běloruské úřady nařídily zrušit 800 nevládních organizací. Zločiny proti lidskosti se vztahují na případy úmrtí v důsledku použití násilí a mučení a na nelidské zacházení s vězni, řekla Throssellová. Násilností se represivní složky dopouštějí především na kriticích režimu.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk kritizoval beztrestnost a prakticky úplné zničení občanského prostoru a základních svobod v Bělorusku. "Běloruská vláda má vůči lidem dluh, že neučinila přítrž tomuto rozsáhlému utlačování a neprovedla nestranné a transparentní vyšetřování s cílem zajistit, že osoby odpovědné za tato provinění budou pohnány k odpovědnosti," řekl.

Jeho úřad kvůli vypracování zprávy mluvil s 207 oběťmi a svědky a vyhodnotil více než 2500 fotografií, videí, lékařských zpráv a soudních dokumentů. Doloženy jsou případy násilí proti demonstrantům, svévolného zatýkání, sexuálního násilí a procesů bez řádné obhajoby. Běloruský režim zneužívá justiční systém k pronásledování novinářů, blogerů, ochránců lidských práv, odborářů a právníků, uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Bělorusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy