Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie koronaviru: Mají USA to nejhorší za sebou?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve Spojených státech zemřelo kvůli koronaviru během uplynulých 24 hodin méně než 900 lidí, a to druhý den za sebou, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na Univerzitu Johnse Hopkinse. Země s 328 miliony obyvatel do pondělních 20:30 místního času (dnešních 02:30 SELČ) zaznamenala 830 úmrtí. O den dříve to bylo 776 úmrtí.

AFP poznamenala, že je ještě příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda toto zpomalení naznačuje skutečný trend.

Denní bilance se v USA několik týdnů držela mezi 1000 a 2500 mrtvými. Dosud nejvyšší zaznamenaný počet úmrtí byl v polovině dubna, kdy zemřelo přes 3100 pacientů.

Spojené státy jsou zdaleka nejhůře postiženou zemí z hlediska počtu nakažených i počtu obětí. Ten v pondělí překročil hranici 80.000 mrtvých. Potvrzených případů nákazy je více než 1,34 milionu.

Celkově ve světě počet nakažených překročil 4,1 milionu a počet úmrtí 280.000, vyplývá z údajů univerzity, která situaci s pandemií globálně monitoruje a své údaje průběžně aktualizuje.

Brazílie v pondělí zaznamenala 5632 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 396 úmrtí, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

Země s přibližně 210 miliony obyvatel má nyní celkem 168.331 potvrzených případů nákazy a 11.519 úmrtí. Z hlášení úřadů vyplývá tendence ke zpomalení šíření nákazy.

V Latinské Americe skoro polovina potvrzených případů nákazy připadá na její největší zemi - Brazílii. Reálná čísla jsou však nejspíše vyšší, neboť země provádí málo testů, mnohem méně než řada ostatních zemí regionu.

Média a řada politiků kritizovala prezidenta Jaira Bolsonara za zlehčování situace. Covid-19 Bolsonaro opakovaně označil za "chřipičku" a ve snaze zachovat chod ekonomiky kritizoval opatření přijatá guvernéry států brazilské federace. Bolsonaro se v této věci neshodl ani s ministrem zdravotnictví, jehož minulý měsíc vyměnil.

V Mexiku se za pondělí objevilo 1305 nových případů koronaviru, 108 osob s covidem-19 zemřelo. V této středoamerické zemi se tak již nakazilo celkem 36.327 lidí, 3573 onemocnění způsobovanému virem podlehlo. Počet úmrtí za den má od čtvrtka, kdy zde zemřelo 257 pacientů, klesající tendenci.

Prozatímní bolivijská vláda zavedla tvrdé postihy za šíření dezinformací o koronaviru. Premiér Yerko Núñez v pondělí připomněl, že "na pozoru se mají mít lidé, kteří se snaží vyvolat zmatek na sociálních sítích," píše dnes agentura AFP. Nová právní norma předpokládá odnětí svobody v délce od jednoho roku až do deseti let za "šíření informací v psané, tištěné, umělecké a jakékoliv jiné formě, které ohrožují nebo ovlivňují zdraví lidí a vytvářejí nejistotu". V zemi je nyní přes 2800 potvrzených případů nakažených.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA Brazílie Jair Bolsonaro Mexiko

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:19

"Jsem šťastná, že..." Dara Rolins popsala vztah s Pavlem Nedvědem

Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.