Laboratoře od března dosud zpracovaly přes čtyři miliony PCR testů, konkrétně 4,042 milionu. V pátek jich bylo 37.149, pozitivních bylo kolem 35 procent z nich. Vedle toho laboratoře vyhodnotily v pátek i 25.978 antigenních testů, kterých tak od listopadu zpracovaly přes milion. Do statistiky v pátek zároveň přibylo 88 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, v předchozí dny to bylo kolem 150 zemřelých s covidem.

V Česku bylo dosud očkováno proti covidu zhruba 40.000 lidí, řekl Novinkám.cz premiér Andrej Babiš. Zopakoval, že prioritu v očkování mají zdravotníci, starší 80 let a nemocní. Očkovací centra musejí spotřebovat vakcíny do týdne po obdržení, uvedl. Očkování začalo v zemi 27. prosince. Ministerstvo zdravotnictví počty očkovaných zveřejňuje ve čtvrtek, podle těchto údajů bylo do středy očkováno 19.918 lidí.

Ambulantní lékaři chtějí být v první vlně očkování proti covidu-19. V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, oslovili ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle současné verze vakcinační strategie mají přednost zdravotníci pečující přímo o nakažené na covidových odděleních a senioři nad 80 let. Na některých očkovacích místech s očkováním širších skupin lékařů už začali.

Do karantény kvůli koronavirové nákaze loni od března, kdy se nemoc covid-19 v ČR potvrdila, nastoupilo 344.468 lidí. Nejvíc z nich do ní šlo v říjnu, a to 119.224. Údaje o počtu karanténních e-neschopenek zveřejnilo ministerstvo práce. Od začátku tohoto týdne lidí, kteří musejí kvůli riziku šíření koronaviru zůstat doma, přibývá. Ve čtvrtek bylo v karanténě 32.600 osob, tedy zhruba stejně jako v polovině listopadu. Vůbec nejvíc osob mělo karanténu 30. října, a to téměř 54.800.

Transplantovaných orgánů bylo v ČR loni nejméně od roku 2013, meziročně ubylo sto operací na 765. Nejvíce pacientů dostalo jako v předchozích letech nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací, které má od roku 2003 na starosti vedení čekacích listin a koordinací transplantací. O jedenáct méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28. Počty operací ovlivnil i koronavirus.

Horská střediska v Česku dnes zaplnili turisté, pod jejichž náporem na některých místech zkolabovala doprava. Policisté kvůli tomu uzavřeli na několik hodin všechny příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku a do neděle silnici třetí třídy na Pustevny v Beskydech. Rychle se dnes zaplnila parkoviště také v zimních areálech Krkonoš a Orlických hor nebo Šumavy. Aktuální opatření proti šíření koronaviru zakazují provoz lyžařských vleků, lidé proto do hor zamířili se sáňkami nebo vyrazili na túry či běžky.

Ze zahraničí

V Německu v pátek přibylo 24.694 lidí s koronavirem a denní bilance mrtvých klesla na 1083 z dosavadního maxima 1188 dosaženého ve čtvrtek. Údaje dnes zveřejnil berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Infekce virem SARS-CoV-2 se od počátku epidemie v 83milionovém Německu prokázala u 1,9 milionu lidí. Jen za poslední týden jich přibylo 127.975. S nemocí covid-19, kterou koronavirus vyvolává, zemřelo 39.878 osob.

Rusko oznámilo 23.309 nových případů nákazy koronavirem a 470 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23.652 případů a 454 mrtvých, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. V zemi s přibližně 146 miliony obyvateli se od začátku pandemie nakazilo téměř 3,4 milionu lidí, z nichž 60.911 zemřelo.

Indie zahájí 16. ledna očkování proti covidu-19. V zemi, která má 1,35 miliardy obyvatel, dostane vakcínu jako první 30 milionů pracovníků ve zdravotnictví, informovala dnes s odvoláním na prohlášení vlády agentura Reuters. Premiér Naréndra Módí současně ujistil, že Dillí hodlá nadále vyvážet léky a vakcíny do zahraničí. Indie, která registruje po Spojených státech nejvyšší počet nakažených na světě, schválila začátkem roku dvě vlastní vakcíny proti covidu-19. Vyrábí ale i očkovací preparáty zahraničních společností a celkově je největším producentem vakcín na světě.

Manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová měla koncem prosince pozitivní test na covid-19. Už je ale negativní a začala znovu pracovat. Informace francouzských rozhlasových stanic Europe 1 a France Info potvrdilo podle listu Le Figaro okolí francouzské první dámy. V polovině prosince byla koronavirová nákaza prokázána u francouzského prezidenta, který se pak izoloval v prezidentské rezidenci ve Versailles.

Ekonomika

Bez zdržení zatím projedou vozidla z České republiky do Rakouska, které kvůli sílící koronavirové pandemii od půlnoci zavedlo kontroly na hranicích. Provoz je plynulý a před přechody na jihu Čech se kolony netvoří. ČTK to dnes dopoledne řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Problémy nejsou ani na jižní Moravě. Od příštího týdne bude omezen počet hraničních přechodů s Rakouskem. Cestující do Rakouska z České republiky a Slovenska musejí nadále podepisovat prohlášení, že se uchýlí do karantény, jinak jim může být vstup zamítnut. Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí výjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však při příjezdu prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele.