Nová Evropská komise s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou je oficiálně v čele EU měsíc, a už má problémů více než je zdrávo. Do čela nešťastníků s kostlivci ve skříni se pomalu dostává samotná paní předsedkyně, u níž by se předpokládalo, že bude pro ostatní vzorem.
Po volbách do Evropského parlamentu se EU ocitla v patové situaci, kdy se vítězné strany nebyly schopny dohodnout na tom, kdo se postaví do čela Evropské komise. V rámci demokratizace se slibovalo, že se předsedou stane tzv. spitzenkandidat vítězné strany. Po volebním patu se na to brzy po volbách zapomnělo, a EU se vrátila ke staré „dobré“ tradici zákulisních dohod a handrkování.
Více než překvapivou vítězkou se stala Ursula von der Leyenová, dosavadní ministryně obrany Německa. Zdála se být naprosto dokonalou kandidátkou. Má ty správné proevropské názory. Je jasně proevropská a eurofederalistická. Jsou ji blízká genderová témata, a je pro rovnost ve všem. V roce 2015 tvrdě odsoudila Maďarsko za stavění plot proti uprchlíkům a byla pro kvóty.
Velké plus je, že byla jednou z nejbližších spolupracovnic Angely Merkelová, a je nepochybné, že má na kancléřku její soukromé telefonní číslo. Ostatně, právě její kontakty v Berlíně byly rozhodujícím faktorem pro její volbu. Nepochybným bonusem je to, že se jedná o dámu nekonfliktní, s velkou rodinou, fotogenickou, v osobním kontaktu sympatickou a distingovanou. Navíc se dá předpokládat, že nebude mít problémy se zády jako bývalý předseda Juncker.
Zde však výčet kladů končí, a ze skříně nám začínají lézt výše zmiňovaní příznační kostlivci. A není jich málo! Už v roce 2015 se objevila aféra s disertační prací tehdejší paní ministryně z roku 1991, která byla podle auditorů ze 43% opsaná. To se na rozdíl od jiných paní von der Leyenové podařilo ustát. Daleko horší jsou kontroverze během jejího působení na ministerstvu obrany. V čele ministerstva se udržela úctyhodných šest let, a to je doba, kdy už má být po politikovi vidět nějaká práce. A pokud je výkladní skříní paní předsedkyně současný Bundeswehr, tak skutečně moc toho k chlubení není.
Většina stíhaček a vrtulníků je uzemněna, protože ministerstvo nedokázalo zajistit včasnou dodávku náhradních dílů, všechny ponorky jsou mimo službu kvůli špatně naplánovanému rozpisu oprav, a vojáci si ze svého musí kupovat součásti výstroje včetně spodního prádla. Naopak jsou plné sklady uniforem pro těhotné vojákyně, které byly zavedeny z osobního popudu paní ministryně.
Po odchodu do Bruselu se však přehrada se skandály, která dosud prosakovala, roztrhla. Ukázalo se, že si ministerstvo objednávalo u soukromých firem různé analýzy, které moc nepotřebovalo. Ve firmách ovšem seděl někdo ze známých z vedení ministerstva. Metoda známá i od nás. Byly zadávány tak, aby se těsně nevešly do zákonného požadavku na výběrové řízení. Zatím se podařilo odhalit podobných kontraktů v hodnotě přesahující milion eur.
Věděla o tom von der Leyenová? Důkazy měl obsahovat její mobilní telefon. Ten, jak se ovšem ukázalo, někdo již v srpnu důkladně promazal. Část smluv se ztratila a část byla dokonale začerněna. Začíná se mluvit o žalobě na bývalé vedení ministerstva za maření vyšetřování.
Již nyní je jasné, že stín pochybností na von der Leyenové zůstane, i když bude formálně očištěna. A to dává jejímu předsednictví komise lehký nádech frašky. Může skutečně komise někomu vyčítat porušování práva a nerespektování orgánů a soudů, když její předsedkyně má na krku podobnou kauzu? To spíše než vrásky, vyvolá jen ironický úšklebek.
Opět se však ukazuje to, co se kritizuje dávno. Do nejvyšší evropské politiky se nedostávají ti nejschopnější politici, ale buď ti vysloužilí anebo hůře, jsou tam katapultováni ti, kteří jsou nebo se stávají doma horkým bramborem. Pro národní politiky je to win-win situace. Zbaví se problému a komise nikdy není tak silná. Pro EU je to ovšem již horší výsledek. Komise a její členové nemají náležitou autoritu, o morálním kreditu nemluvě. A to přesně je a bude i Achillova pata současné komise. Proč brát Brusel vážně, když ti, co moralizuj a kárají, mají máslo na hlavě?
Témata: EU, Evropská komise (EK), Ursula von der Leyenová, korupce, Bundeswehr, politika
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40