Americký deník New York Times upozornil na páteční komentáře hlavy církve k mladým katolíkům z ruského Petrohradu, v nichž velebil ruské vládce z 18. století a velké Rusko, které pomohli stvořit. Právě na toto impérium se odvolával současný ruský prezident Vladimir Putin, když obhajoval plnohodnotnou invazi na sousední Ukrajinu, která započala na konci loňského února.

"Nikdy nezapomeňte na dědictví. Jste dědici velkého Ruska. Velkého Ruska svatých, vládců, velkého Ruska Petra I., Kateřiny II., tohoto impéria - velkého, osvíceného, se skvělou kulturou a lidskostí," prohlásil papež.

Svatý otec se podle NYT odklonil od předem připravené řeči, kterou veřejně vydal také Vatikán. Později se ovšem objevily záběry, na nichž zaznívají i slova o Rusku. Komentáře se rychle staly terčem kritiky ze strany Ukrajiny či zástupců dalších postsovětských zemí.

"Je velmi nešťastné, že myšlenky velkého ruského státu, které jsou příčinou chronické ruské agrese, ať už vědomě nebo ne, zazněly z úst papeže," uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko na facebooku. Bývalý ukrajinský prezident Toomas Hendrik Ilves napsal na sociální síti X, že papežovy poznámky jsou "opravdu nechutné".

List přitom připomněl, že šestaosmdesátiletý František v poslední konzistentně podporoval myšlenku míru a Ukrajince označoval v rámci jejich boje s ruskými invazními silami za mučedníky.