Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež mluvil o velkém Rusku, kritika z Kyjeva přišla vzápětí

Papež František
Papež František
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

V době probíhajícího konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou si mnozí činitelé musí dávat dobrý pozor na to, co řeknou. Papež František v uplynulých dnech spustil bouři, když v jednom ze svých projevů začal mluvit o velkém Rusku. Není divu, že přišla reakce z Kyjeva.

Americký deník New York Times upozornil na páteční komentáře hlavy církve k mladým katolíkům z ruského Petrohradu, v nichž velebil ruské vládce z 18. století a velké Rusko, které pomohli stvořit. Právě na toto impérium se odvolával současný ruský prezident Vladimir Putin, když obhajoval plnohodnotnou invazi na sousední Ukrajinu, která započala na konci loňského února.

"Nikdy nezapomeňte na dědictví. Jste dědici velkého Ruska. Velkého Ruska svatých, vládců, velkého Ruska Petra I., Kateřiny II., tohoto impéria - velkého, osvíceného, se skvělou kulturou a lidskostí," prohlásil papež.

Svatý otec se podle NYT odklonil od předem připravené řeči, kterou veřejně vydal také Vatikán. Později se ovšem objevily záběry, na nichž zaznívají i slova o Rusku. Komentáře se rychle staly terčem kritiky ze strany Ukrajiny či zástupců dalších postsovětských zemí.

"Je velmi nešťastné, že myšlenky velkého ruského státu, které jsou příčinou chronické ruské agrese, ať už vědomě nebo ne, zazněly z úst papeže," uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko na facebooku. Bývalý ukrajinský prezident Toomas Hendrik Ilves napsal na sociální síti X, že papežovy poznámky jsou "opravdu nechutné".

List přitom připomněl, že šestaosmdesátiletý František v poslední konzistentně podporoval myšlenku míru a Ukrajince označoval v rámci jejich boje s ruskými invazními silami za mučedníky.

Témata:  Papež František Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.