Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež při mši na Maltě vyzval k modlitbám za Ukrajinu

Papež František
Papež František
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František dnes, během druhého dne své návštěvy na Maltě, sloužil mši před tisíci věřících. Vyzval přitom k modlitbám za válkou zasaženou Ukrajinu, informovaly agentury AP a DPA.

"Modleme se za mír a vzpomeňme na humanitární tragédii mučené Ukrajiny," řekla hlava katolické církve ve Florianě, předměstí hlavního města Valletty. Ukrajina čelí stálému bombardování v této "svatokrádežné válce", dodal papež

František se modlil také za větší soucit s uprchlíky, s nimiž se na Maltě také osobně setkal. Běžence snažící se dostat přes Středozemní moře do Evropy připodobnil ke svatému Pavlovi, který podle novozákonní tradice ztroskotal v roce 60 na Maltě při své cestě do Říma.

Podle Vatikánu se dnešní církevní slavnosti zúčastnilo asi 20.000 lidí, místní úřady uvádějí nižší počty.

Při sobotním zahájení návštěvy středomořského ostrova papež uvedl, že zvažuje cestu do Kyjeva. Ruského prezidenta Vladimira Putina nepřímo označil za potentáta v zajetí nacionalistických zájmů, který podněcuje konflikty.

Papež v průběhu března mluvil s ukrajinským prezidentem, mimo jiné o komplikované humanitární situaci v zemi. "Mediační role Svatého stolce by byla vítána," napsal tehdy Volodymyr Zelenskyj na twitteru. 

Témata:  Papež František Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.