Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež tvrdí, že Moskvě předal požadavky Ukrajinců na osvobození zajatců

Papež František
Papež František
Foto: unsplash.com

Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že Moskvě předal požadavky ukrajinské strany. Papež to řekl při setkání s jezuity z ruské oblasti, o kterém dnes informovala revue La Civiltà Cattolica.

Na seznamu, který mu předal ukrajinský představitel, bylo podle papeže 300 jmen. Moskva jich na konci září nakonec osvobodila zhruba 200, uvedla agentura AFP.

Papež v rozhovoru se svými souvěrci řekl, že ho navštívil ukrajinský vojenský představitel, který se zabývá výměnou zajatců, a přinesl mu seznam 300 jmen se žádostí o pomoc při jednání o výměně. "Hned jsem zavolal ruskému velvyslanci, abych zjistil, zda by bylo možné něco udělat a uspíšit výměnu zajatců," řekl papež, který ale neuvedl datum setkání.

Kyjev 22. září informoval, že mu Moskva předala 215 zajatců, mezi kterými byli také obránci Mariupolu. Kyjev na oplátku propustil 55 ruských nebo proruských zajatců a oligarchu blízkého Putinovi Viktora Medvedčuka. Ke zprostředkování výměny zajatců se přihlásilo i Turecko.

Jezuity působící v Rusku, Bělorusku a Kyrgyzstánu, se kterými se setkal v Kazachstánu v polovině září, papež vyzval, aby se snažili o osvobození "srdce od nenávisti". Poukázal na to, že od začátku konfliktu mluvil o utrpení Ukrajiny. Podle hlavy katolické církve ale válkou trpí oba národy, Ukrajinci i Rusové.

"Opravdovou obětí každého konfliktu jsou obyčejní lidé, kteří na vlastní kůži zakoušejí válečný běs," řekl papež. Dodal také, že zatím nemá v plánu navštívit Kyjev, ačkoliv o tom uvažoval. Cestu zcela nevyloučil. "Ale uvidíme někdy později," řekl.

Témata:  Papež František válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.