Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o nejhorší přírodní katastrofu v oblasti za poslední století.

Podle dnešního Erdoganova prohlášení se v nemocnicích nachází přes 13.000 zraněných. Podle posledních údajů bylo zničeno nebo bude nutno ještě zbourat přes 200.000 bytů. Oblasti postižené zemětřesením podle tureckého prezidenta opustilo 2,2 milionu lidí. "Budeme pokračovat v práci do doby, než vytáhneme posledního občana ze sutin," uvedl Erdogan a slíbil, že výstavba prvních nových bytů začne již v březnu.

Erdogan dodal, že postižené oblasti zasáhla dvě zemětřesení "silná jako atomové bomby". Podle něj by při zkáze takového rozsahu měla problém s organizací pomoci jakákoliv země. Erdogan tak nepřímo odpověděl na kritiku turecké opozice, podle které je vládní pomoc postiženým zemětřesením špatně organizovaná a koordinovaná.

Podle šéfa WHO pro Evropu Hanse Klugeho je zemětřesení z počátku února nejhorší přírodní katastrofou v oblasti za poslední století. V Turecku a Sýrii potřebuje humanitární pomoc celkově 26 milionů lidí, odhaduje WHO. "Rostou také obavy ohledně zdravotnických problémů spojených s chladným počasím, hygienou a šířením nakažlivých chorob," uvedl Kluge.

Naděje na záchranu lidí, kteří se nachází pod zřícenými domy, s postupem času klesají. Dnes se podle agentury Reuters záchranářům podařilo vyprostit ze sutin devět živých lidí. Posledními zachráněnými jsou muž a žena ze Sýrie, které záchranáři vyprostili 208 hodin po zemětřesení v tureckém městě Antakya.

Nejasnosti nad počtem obětí panovaly v posledních dnech v Sýrii. Na základě dat OSN a vlády v Damašku agentura Reuters informuje o nejméně 5800 mrtvých. Podle odhadů expertů však bude bilance pravděpodobně ještě vyšší.

reklama