reklama

"Když nyní pomáháme Ukrajině, tak budeme požadovat, aby v případě poválečné obnově byly Slovensko a stejně tak Česká republika zapojeny do obnovy," řekl Kollár. Pode něj práce na obnově Ukrajiny by měly pomoci také slovenským a českým firmám i ekonomice.

Zatímco Pavel v pondělí po schůze se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou hovořil o tom, že visegrádskou čtyřku (V4) vnímá spíše jako konzultační fórum, podle Kollára díky V4 mají členské země tohoto uskupení, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, silnější hlas v Evropě.

"Nemyslím si, že formát V4 je téma, které by mělo být v útlumu. Vlády se mění, ne vždy nám může vyhovovat premiér nebo prezident té které země," uvedl Kollár.

V4 po ruské invazi na Ukrajinu nezastává jednotný názor v otázce vojenské pomoci Kyjevu. Maďarsko odmítá dodávky zbraní pro Ukrajinu přes své území.

Kollár řekl, že s Pavlem hovořil také o dokončení mandátu nynější vlády slovenského premiéra Eduarda Hegera, které v prosinci sněmovna vyslovila nedůvěru. Následně slovenský parlament schválil vypsání předčasných parlamentních voleb na konec září; volby tak budou zhruba o pět měsíců dříve než v řádném termínu. Mezi nejpopulárnější strany v zemi nyní patří opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který například podobně jako Maďarsko vystupuje proti dodávkám západních zbraní na Ukrajinu.

Pavel zavítal na dvoudenní návštěvu Slovenska v pondělí, kdy kromě schůzky s Čaputovou jednal také s Hegerem a uctil památku zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika a rovněž oběti loňské homofobní vraždy u gaybaru v Bratislavě a zastřeleného novináře Jána Kuciaka.