Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pfizer žádá v USA o povolení pro svou pilulku proti covidu-19

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Farmaceutická společnost Pfizer dnes oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky proti nemoci covid-19.

Lék s názvem paxlovid podle předběžných výsledků klinických testů snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent. Deník The Washington Post (WP) dnes informoval, že americká vláda už připravuje nákup tablet pro deset milionů pacientů.

Pfizer uvedl, že dokončil proces podání příslušné žádosti a poskytl FDA i data o své klinické studii, které se účastnilo 775 dospělých. Bezprostředně po oznámení nebylo jasné, kdy se americký regulátor k žádosti vyjádří, píše agentura Reuters.

Paxlovid by podle ní mohl být slibnou novou zbraní v boji proti koronaviru, neboť by mohl posloužit pro brzkou domácí léčbu nákazy a pomoci předcházet hospitalizacím pacientů s covidem-19. "Také by se mohl stát důležitým nástrojem pro země a oblasti s omezeným přístupem k vakcínám nebo nízkou proočkovaností," dodává Reuters.

FDA už v posledních týdnech posuzuje jiný covidový prášek, který rovněž podle výrobců výrazně snižuje riziko hospitalizace po nákaze virem SARS-CoV-2. Americká firma Merck o nouzové schválení léku molnupiravir vyvinutého společně s firmou Ridgeback Biotherapeutic požádala v první polovině října. Výrobce usiluje o jeho schválení také v Evropské unii, Británie se tento měsíc stala první zemí světa, kde jeho nasazení dostalo zelenou.

Dosud při léčbě covidu-19 zdravotníci spoléhali na přípravky, které se musí aplikovat nitrožilně nebo injekcí, takže pacienti musí přijít do nemocnice, které jsou při silných vlnách koronavirové nákazy často na hranicích svých možností. Účinný prášek, který si mohou pacienti vzít doma, by lékařům poskytoval zcela novou možnost.

Aktuálně posuzované pilulky bere jako potenciálně přelomové i vláda USA, píše deník WP. Dva nejmenované zdroje obeznámené s transakcí listu sdělily, že Washington nejspíše tento týden oznámí dohodu o nákupu deseti milionů dávek léku paxlovid. Bílý dům tvrzení odmítl okomentovat.

Vláda USA si už dříve za 1,2 miliardy dolarů (skoro 27 miliard Kč) objednala množství léku molnupiravir pro léčbu 1,7 milionu lidí.

Témata:  Pfizer koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.