Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plně očkovaná je v Evropské unii polovina všech obyvatel

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu dávku obdrželo 60 procent populace, informovala dnes s odvoláním na vlastní propočty agentura AFP.

Hranici 50 procent plně naočkovaných překonalo 13 států sedmadvacítky, včetně čtyř nejlidnatějších - Španělska, Itálie, Německa a Francie. V České republice je podle českého ministerstva zdravotnictví plně imunizováno přes 45 procent obyvatel.

Nejlepších výsledků očkovací kampaně z členských států EU dosahuje Malta, kde vakcínu obdrželo 74 procent lidí. Za ostrovním státem ve Středozemní moři následuje Belgie s 59 procenty naočkovaných a Španělsko s 58 procenty. Nejméně lidí naopak dosud obdrželo vakcínu v Bulharsku (14 procent) a Rumunsku (25 procent).

Plné očkování, tedy jednu nebo dvě dávky v závislosti na přípravku či jednu dávku po prodělání covidu-19, obdrželo v EU celkem 223,8 milionu lidí z celkového počtu 447,7 milionu obyvatel. Blok tak v rychlosti vakcinace překonal Spojené státy, které k 1. srpnu naočkovaly 49,7 procenta populace. EU měla ke stejnému datu naočkováno 49,8 procenta lidí.

AFP zároveň uvádí, že EU za každý den uplynulého týdne dávku vakcíny podala 0,6 procenta populace. To je oproti předchozím týdnům pomalejší, ale stále třikrát vyšší hodnota než v USA. Tam za den dávku vakcíny dostane 0,2 procenta populace.

Evropská unie dosud schválila očkovací látky čtyř společnosti: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Maďarsko k tomu navíc používá vakcíny z Ruska a Číny, které nejsou schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Ruský přípravek Sputnik V objednalo i Slovensko, kvůli nízkému zájmu však většinu z dodávky odprodalo Moskvě zpět.

Témata:  očkování EU koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.