reklama

Datum vyplutí se shoduje s pátým výročím podpisu pařížské klimatické dohody. Generální ředitel nadace Tara Océan Romain Troublé agentuře AFP řekl, že "v krátkodobém kontextu (epidemie covidu-19) nesmíme zapomínat na to, co je v sázce z dlouhodobého hlediska".

Expedice popluje podél pobřeží Jižní Ameriky, na Francouzské Antily nebo k Antarktidě, odkud přes Afriku vyrazí zpět do Francie, kam by měla dorazit v září 2022. Na palubě lodi se bude střídat 15 členů posádky a 80 vědců ze 13 zemí. Kvůli možné nákaze koronavirem týden před odplutím všichni stráví v izolaci, podstoupí PCR test a na palubě budou k dispozici antigenní testy na covid-19.

Mikroorganismy, menší než jeden milimetr a nejčastěji jednobuněčné, hrají významnou roli v ukládání oxidu uhličitého a výrobě kyslíku a jsou také prvním článkem potravinového řetězce, píše se v tiskové zprávě expedice Tara. Vědci se na lodi pokusí "pochopit, jak mikrobiomy reagují na změny teploty, potravy a znečištění," uvedl na tiskové konferenci člen výpravy oceánograf Daniele Iudicone.