"Když počty případů klesají, může být propuknutí tím nebezpečnější," řekl dnes ředitel WHO v Ženevě. "Může nás to svádět k domněnce, že krize je zažehnána a že už nemusíme být ostražití," varoval.

WHO upozorňuje, že situace se může rychle a zpočátku nepozorovaně zhoršit, pokud příliš brzy poleví její monitorování. Na to si organizace stěžuje také u koronavirové pandemie, připomíná agentura DPA. Příliš málo se testuje a sekvenuje, tvrdí WHO, podle níž je pak obtížné kontrolovat šíření viru a rychle odhalovat nové varianty.

Nově byly případy opičíc neštovic naposledy hlášeny ze Súdánu, mimo jiné z jednoto uprchlického tábora poblíž hranice s Etiopií, uvedl Tedros. Počet nově hlášených případů v uplynulém týdnu vzrostl také v dalších 21 zemích především v Jižní a Střední Americe. V americkém regionu bylo dosud zachyceno 42.000 případů a v Evropě téměř 25.000. Téměř 90 procent případů odhalených minulý týden připadá na Ameriky, uvedl Tedros.

Nejvíce případů dosud zaznamenaly Spojené státy (26.723), v Evropě to pak je Španělsko se 7209 případy. V České republice bylo ke 4. říjnu oznámeno 68 případů.

Nemoc, která se původně vyskytovala téměř výhradně v zemích západní a střední Afriky, má ve většině případů lehký průběh a projevuje se horečkou a hnisavými pupínky na kůži. Většina dosud nakažených jsou muži. Právě skupina mužů majících sex s muži patří podle odborníků ústavu mezi nejohroženější skupinu.