Prohlášení přišlo poté, co bojovníci Tálibánu v posledních dnech obsazovali jednu afghánskou provinční metropoli za druhou a nakonec v neděli vstoupili i do hlavního města Kábulu.

Z něj utekl dosavadní prezident Ašraf Ghaní, následně se objevily záběry, podle kterých prezidentský palác obsadili tálibové. V metropoli zavládl chaos, snaží se z ní dostat nejen pracovníci ambasád, ale také mnozí Afghánci, kteří nechtějí žít pod vládou islamistů.

"Postupujeme se zodpovědností při každém kroku a dbáme na to, abychom měli mír se všemi... Jsme připraveni věnovat se obavám mezinárodního společenství skrze dialog," ujišťoval v novém rozhovoru mluvčí politického křídla Tálibánu.

Na Západě panují obavy zejména ohledně osudu pracovníků dosavadní mezinárodně uznávané vlády a spolupracovníků odcházejících zahraničních vojsk, jakož i o občanské svobody v Afghánistánu v případě obnovení vlády Tálibánu.

"Žádáme všechny země, aby s námi usedly (k rozhovorům) ve snaze urovnat jakékoli otázky," řekl Al-Džazíra politický mluvčí hnutí. Dva zástupci Tálibánu předtím podle agentury Reuters uvedli, že hnutí hodlá v Afghánistánu plně převzít moc a nepočítá s přechodnou vládou.

Podle nového vyjádření mluvčího ale islámští fundamentalisté nechtějí vládnout v izolaci a chtějí rozvíjet kanály komunikace se zahraničními vládami.

"Válka v Afghánistánu skončila," uvedl. "Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali, tedy osvobození naší země a nezávislosti našeho lidu," dodal podle zpravodajské společnosti BBC.

Mezitím v Kábulu pokračoval překotný vývoj spojený s evakuací ambasád a snahou mnohých Afghánců na poslední chvíli opustit svou vlast. Klíčové je v této souvislosti kábulské mezinárodní letiště, kam podle všeho v neděli a v noci na dnešek kromě zahraničních diplomatů směřovali i někteří místní obyvatelé.

Západní média sdílela video z twitteru, které údajně ukazuje dav na ploše přímo u letadel. Televize CNN uvedla, že na letištní plochu se nahrnuly stovky lidí, svědek těchto událostí zase řekl BBC, že zoufalá snaha dostat se do některého z letadel měla rysy davové paniky.

Na letišti o víkendu vzrostlo napětí, podle americké ambasády v Kábulu se objevily zprávy o tom, že na areál mířila palba. Kvůli zajišťování bezpečnosti při evakuacích se do Kábulu vrací tisíce amerických a stovky britských vojáků, jednotky tam poslaly i další země.

Americké ministerstvo obrany v neděli schválilo nasazení dalších 1000 vojáků, na závěr logistických operací tak bude dohlížet celkem 6000 příslušníků armády USA. To je zhruba dvojnásobek počtu vojáků, které USA v Afghánistánu měly na jaře na začátku operace směřující k ukončení téměř 20 let trvající bojové mise.

Zpravodajský web Axios informuje, že Washington hodlá během dnešního dopoledne evakuovat zbývající zaměstnance svého velvyslanectví, s výjimkou těch, kteří budou nadále zpracovávat žádosti o víza. Podle informací televize CNN se vláda prezidenta Joea Bidena soustředí především na evakuaci amerických pracovníků a omezila počet letů určených pro Afghánce, kteří s vládou USA spolupracovali.

"Zanecháme tam desetitisíce lidí," komentoval vývoj zdroj Axiosu, který se účastnil nedělního jednání amerických senátorů s veliteli armády včetně nejvýše postaveného generála Marka Milleyho.