Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie zadržuje v ruských městech protestující proti válce s Ukrajinou

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto ABCNews

Ruská policie zadržela v Moskvě více než 60 lidí, kteří protestovali či se chystali protestovat proti válce s Ukrajinou, uvedl server BBC na svém ruskojazyčném webu. Podle specializovaného serveru OVD-Info, který monitoruje činnost policie, se zatýká i v dalších městech, kde často demonstrují jen jednotlivci, dožadující se ukončení bojových operací.

"Aktivisty zatýkají zejména u sídla prezidentské kanceláře a na Puškinově náměstí (v centru Moskvy). Někteří z nich říkají, že policie přišla k nim domů. Ochránkyni lidských práv Marinu Litvinovovou zadrželi u vchodu do domu," napsala BBC. Litvinovová před tím vyzvala k protestům proti válce.

U prezidentské kanceláře byl podle informačního kanálu Avtozak v sociální síti Telegram zadržen aktivista Ilja Milijev, který u prezidentské kanceláře protestoval s plakátem: "Pro válku není ospravedlnění, ani důvod. Nejsme vojáčci, abyste si s námi hráli."

V Novosibirsku policisté zadrželi čtyři lidi, v Jekatěrinburgu více než 60, uvedl OVD-Info s odvoláním na místního aktivistu Anatolije Svečnikova. Jiné zdroje hlásí osm zatčených. V Ufě zatkli novinářku Darju Kučerenkovou, která protestovala proti válce. Sama o tom napsala na facebooku. Další zatčení jsou hlášena z Brjansku, Barnaulu i Ťumeňe. Pořádková policie rozehnala protest v Petrohradu, odkud jsou podle serveru hlášena další zatčení.

Policie, federální kriminální ústředna a prokuratura podle médií varovaly před následky účasti v nepovolených akcích. Cenzorský úřad Roskomnadzor podle agentury TASS vyzval ruská média, aby o situaci na Ukrajině informovala jen na základě ruských zdrojů. Nezávislé rozhlasové stanici Echo Moskvy hrozí podle listu Kommersant pokuta od úřadu za to, že ve vysílání zazněla ukrajinština.

Témata:  policie Rusko Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy