Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko platí EU nejvyšší pokutu v historii. 5. června padne rozsudek

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soudní dvůr Evropské unie 5. června vynese verdikt ve sporu mezi Evropskou komisí a Polskem. Ten se týká kázeňského postihu polských soudců, za který je zemi udělována pokuta ve výši milion eur denně (zhruba 23 milionu Kč). Vynesením rozsudku udělování pokuty, která je podle televize TVN 24 nejvyšší v historii, skončí.

Spor odstartoval v roce 2020, kdy koalice ve Varšavě změnila předpisy ohledně kázeňského postihu soudců. Podle Evropské komise ale nové předpisy porušují právo EU a zažalovala Polsko u Soudního dvora EU.

V červenci roku 2021 bylo Polsko vyzváno, aby zpochybněné předpisy přestalo používat, až do rozhodnutí přílsušného evropského soudu. Země ale nařízení nesplnila a místopředsedkyně unijního soudu tak 27. října nařídila Polsku hradit denně pokutu ve výši jednoho milionu eur.

"S pokutou milion eur denně jsme letos předstihli Itálii a srážka 360 milionů (téměř 8,5 miliardy Kč) za kárnou komoru je největší trest v historii," uvedla polská televize. Dodala, že se v EU stala rekordmanem jak ve výši denní pokuty, tak i v celkové výši.

Ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Sęk na začátku listopadu loňského roku oznámil, že polská vláda podala žádost o pozastavení sankcí za nerespektování rozhodnutí unijního soudu. Evropská komise ale žádost odmítla a uvedla, že po její bylo z důvodu nedodržení předběžných opatření rozhodnutí o uložení pokuty potvrzeno.

Polsko je s EU dlouhodobě ve sporu kvůli reformě justice, jejíž části podle Evropské komise ohrožují nezávislost soudnictví v zemi. Pokuty země neplatí přímo, jsou odečítány z prostředků EU určených Polsku. Země také nemůže čerpat miliardy eur z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19.

Témata:  Polsko EU

Aktuálně se děje

14. července 2024 15:18

Trump po atentátu vyzval k jednotě. Nezačneme se bát, vzkázal

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy