Spor odstartoval v roce 2020, kdy koalice ve Varšavě změnila předpisy ohledně kázeňského postihu soudců. Podle Evropské komise ale nové předpisy porušují právo EU a zažalovala Polsko u Soudního dvora EU.

V červenci roku 2021 bylo Polsko vyzváno, aby zpochybněné předpisy přestalo používat, až do rozhodnutí přílsušného evropského soudu. Země ale nařízení nesplnila a místopředsedkyně unijního soudu tak 27. října nařídila Polsku hradit denně pokutu ve výši jednoho milionu eur.

"S pokutou milion eur denně jsme letos předstihli Itálii a srážka 360 milionů (téměř 8,5 miliardy Kč) za kárnou komoru je největší trest v historii," uvedla polská televize. Dodala, že se v EU stala rekordmanem jak ve výši denní pokuty, tak i v celkové výši.

Ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Sęk na začátku listopadu loňského roku oznámil, že polská vláda podala žádost o pozastavení sankcí za nerespektování rozhodnutí unijního soudu. Evropská komise ale žádost odmítla a uvedla, že po její bylo z důvodu nedodržení předběžných opatření rozhodnutí o uložení pokuty potvrzeno.

Polsko je s EU dlouhodobě ve sporu kvůli reformě justice, jejíž části podle Evropské komise ohrožují nezávislost soudnictví v zemi. Pokuty země neplatí přímo, jsou odečítány z prostředků EU určených Polsku. Země také nemůže čerpat miliardy eur z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19.

reklama