Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pomoc Kyjevu je podle britského premiéra Sunaka nutné zintenzivnit

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak vyzval spojence, aby zintenzivnili pomoc Ukrajině v boji proti ruské invazi. V bavorské metropoli na Mnichovské bezpečnostní konferenci rovněž prohlásil, že Británie bude první, kdo Ukrajině poskytne zbraně delšího doletu.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že její úřad hledá cesty, jak by členské země mohly postupovat společně při nákupu munice na pomoc Ukrajině.

"Spojené království bude vždy stát na straně spravedlnosti a práva," řekl Sunak a dodal, že Londýn podporuje Ukrajinu od samého počátku. A nyní je podle premiéra ten správný čas spojeneckou pomoc zesílit.

Von der Leyenová v této souvislosti vyjádřila přesvědčení, že společný zájem sedmadvacítky získat více munice pro Ukrajinu převáží nad národními zájmy jednotlivých zemí. "Nemyslím si, že Ukrajina je nyní v takové pozici, aby to mohla financovat. Proto bychom to měli financovat my," poznamenala také.

Ukrajina, která denně vypálí až 10.000 dělostřeleckých granátů, podle Sunaka potřebuje střely dlouhého doletu, dělostřelectvo, obrněná vozidla a to vše by měla dostat. A Británie chce být první, která zbraně delšího dosahu ukrajinským silám poskytne. Londýn chce podle Sunaka také pomoci Ukrajině vybudovat letectvo. Uvedl, že poskytnutí letadel je komplikované, ale že zemím, které by tak mohly učinit hned, Británie pomůže.

Sunak rovněž připomenul slova generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, že Ukrajina se jednou stane součástí Severoatlantické aliance. Do té doby by měla získat bezpečnostní záruky a jistoty. "Má na ně právo," řekl. O tom, jak by záruky mohly vypadat, by aliance podle britského premiéra mohla jednat na příštím summitu.

Témata:  Rishi Sunak Ukrajina Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy