reklama

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že její úřad hledá cesty, jak by členské země mohly postupovat společně při nákupu munice na pomoc Ukrajině.

"Spojené království bude vždy stát na straně spravedlnosti a práva," řekl Sunak a dodal, že Londýn podporuje Ukrajinu od samého počátku. A nyní je podle premiéra ten správný čas spojeneckou pomoc zesílit.

Von der Leyenová v této souvislosti vyjádřila přesvědčení, že společný zájem sedmadvacítky získat více munice pro Ukrajinu převáží nad národními zájmy jednotlivých zemí. "Nemyslím si, že Ukrajina je nyní v takové pozici, aby to mohla financovat. Proto bychom to měli financovat my," poznamenala také.

Ukrajina, která denně vypálí až 10.000 dělostřeleckých granátů, podle Sunaka potřebuje střely dlouhého doletu, dělostřelectvo, obrněná vozidla a to vše by měla dostat. A Británie chce být první, která zbraně delšího dosahu ukrajinským silám poskytne. Londýn chce podle Sunaka také pomoci Ukrajině vybudovat letectvo. Uvedl, že poskytnutí letadel je komplikované, ale že zemím, které by tak mohly učinit hned, Británie pomůže.

Sunak rovněž připomenul slova generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, že Ukrajina se jednou stane součástí Severoatlantické aliance. Do té doby by měla získat bezpečnostní záruky a jistoty. "Má na ně právo," řekl. O tom, jak by záruky mohly vypadat, by aliance podle britského premiéra mohla jednat na příštím summitu.