Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povstalci z Tálibánu dobyli město Mazáre Šaríf, které držela vláda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo město Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, které dosud jako jedno z posledních tří velkých měst kontrolovala afghánská vláda. Vládní jednotky prchají směrem k uzbecké hranici, informovala agentura Reuters s odvoláním na vedení provincie Balch. Útok islamistů na provinční správní středisko začal dnes ráno.

Mazáre Šaríf se 400.000 obyvateli je spolu s metropolí Kábulem a Dželálábádem jedním ze zbývajících tří velkých měst, v nichž zatím udržela kontrolu afghánská vláda. Povstalci z Tálibánu se za uplynulý týden zmocnili 18 provinčních metropolí, kterých je celkem 34, a kontrolují většinu severu, západu a jihu země.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní si je strategického významu Mazáre Šarífu dobře vědom, a do města ve středu osobně přiletěl, aby vyburcoval místní vládce k odhodlané obraně. Setkal se s vůdci milicí, které vládu podporují, uvedla AP.

Agentura s odkazem na vyjádření poslankyně Homy Ahmadíové rovněž uvedla, že Tálibán už má pod kontrolou i celou provincii Lógar, jejíž správní středisko Púli Alam povstalci ovládli v pátek. Hranice provincie se nacházejí jen 80 kilometrů jižně od metropole Kábulu.

Ghaní dnes vystoupil s prvním projevem od chvíle, kdy povstalci z hnutí Tálibán začali postupně obsazovat zemi, a řekl, že jeho vláda je odhodlána proti ofenzivě bojovat. Ghaní v předtočeném televizním projevu zdůraznil, že mobilizace ozbrojených sil je nyní prioritou. Zároveň řekl, že jedná s lokálními vůdci i se zahraničím, aby boje co nejdříve ukončil a zabránil dalšímu násilí, informovala agentura AP.

Podle AP hovořil Ghaní jen velmi krátce a vyhýbavě, a přerušil tak svoje několikadenní mlčení v době, kdy Tálibán od středy obsadil velká města Ghazní, Herát či Kandahár a ovládá tak už 18 z 34 provinčních metropolí.

"Zahájili jsme konzultace se stařešiny a politickými vůdci, zástupci nejrůznějších vrstev společnosti a mezinárodními spojenci. Brzy vás budeme informovat o výsledcích," řekl bez dalších podrobností Ghaní. Podle něj se vláda nechce vzdát úspěchů, kterých země dosáhla za posledních 20 let, tedy po invazi vedené Spojenými státy.

Témata:  Afghanistán Tálibán

Související

Aktuálně se děje

10. ledna 2026 10:55

Policisté zastavili šíření falešných bankovek. Muž k nim přišel zvláštně

Policisté z Ústeckého kraje zahájili trestní stíhání muže, jehož podezřívají z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V oběhu se totiž objevily falešné eurobankovky. Obviněnému hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin a Donald Trump se setkali na Aljašce. (15.8.2025)

Trumpa se zeptali na Putina. Dotaz zněl, zda mu hrozí osud Madura

Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky.