Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požár u Černobylu se stále nedaří uhasit, kouř dorazil až do Kyjeva

Černobyl
Černobyl
Foto: Reprofoto YouTube

Ukrajinským hasičům se ani po více než týdnu stále nedaří uhasit lesní požár v okolí bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, jejíž exploze v roce 1986 byla největší jadernou katastrofou po druhé světové válce. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřad pro mimořádné situace. Ten rovněž ujistil, že úroveň radioaktivity v místě neohrožuje nedaleké obydlené oblasti.

Podle úřadu pro nouzové situace bojuje s ohněm na 370 lidí, kteří mají k dispozici osm desítek vozů, tři letadla a tři vrtulníky. Ty jen v neděli na požáry v místě shodily 370 tun vody, informuje TASS.

Les a travní porost v takzvané ochranné zóně bezprostředně obklopující havarovaný a nyní zakonzervovaný reaktor elektrárny hoří od 4. dubna. Podle DPA shořelo už asi 3500 hektarů porostu. Dým z ohně vítr zanesl až do asi sto kilometrů vzdáleného Kyjeva.

U bývalé elektrárny shořela už polovina takzvaného Rudého lesa. Právě tento les, jehož rozloha před požárem byla asi deset kilometrů čtverečních, v době výbuchu v roce 1986 absorboval velkou část radioaktivního spadu.

Už minulý týden ukrajinské úřady uvedly, že vyšetřují v souvislosti s požárem sedmadvacetiletého muže, který požár v oblasti zřejmě založil úmyslně. Na několika místech zapálil trávu.

Témata:  Černobyl Ukrajina požáry

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.