Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požáry v Austrálii? Vědci ukázali na viníka

Obří požáry v Austrálii
Obří požáry v Austrálii
Foto: News.com.au

Austrálie už více než dva měsíce bojuje s intenzivními požáry, které mají na svědomí desítky lidských životů a půl miliardy mrtvých zvířat. Už dříve se ukázalo, že za požáry nestojí lidská aktivita, nově ale vědci upozornili, že na šíření ohnisek se podílejí sama zvířata.

Ničivé požáry decimují rozsáhlou část Austrálie a mění ji v jedno obrovské spáleniště. Na intenzitě požárů se sice člověk nepřímo podílí globálním oteplováním, za nimi samotnými ale nestojí.

Požáry jsou v Austrálii každoroční problém, tentokrát ale dosahují masivních rozměrů. A svůj podíl na tom překvapivě nesou ptáci. Konkrétně z čeledi jestřábovitých, orel, luňák a sokol.

Vědci upozorňují, že tito dravci do svých zobáků a drápů dokáží uchopit doutnající stébla trávy a menší větve a ty pak odnášejí do vysušených travnatých porostů, ve kterých se ukrývají drobní ptáci, hlodavci a ještěrky.

Doutnající větve pak zvířata vyženou z jejich skrýší a stávají se snadnou kořistí dravých ptáků. Jak ale upozornil National Geographic, dravci díky tomu dokáží šířit oheň.

Odborník Anthony Molyneux tvrdí, že ptáci se takto chovají ve chvíli, kdy jim dlouhodobě uniká kořist, a požáry proto šíří úmyslně a pro svůj vlastní prospěch.

Stejnou metodu popsal i ornitolog Bob Gosford, který studoval domorodé prameny původních obyvatel. Ti popsali, že pozorovali jestřáby, jak do spárů chytali doutnající kusy trávy a poté ji odnesli na suchou trávu, která byla vzdálena přibližně jeden kilometr.

Následně dravci čekali, až vznikne požár, který vyžene hlodavce a plazy. Když oblast vypálili, proces znovu zopakovali jinde. Podobně jako další draví ptáci.

To nejhorší může teprve přijít

Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí. Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40.

Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu. Pojistné nároky v důsledku katastrofálních požárů dosáhly 700 milionů australských dolarů (10,9 miliardy Kč), napsala agentura AP. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Na západě Austrálie nicméně první letošní tropický cyklon přinesl v pondělí večer silný vichr a hustý liják, což přivítali i obyvatelé na opačném - východním - konci kontinentu.

"Je to signál monzunové aktivity, která by mohla přerušit stávající vedra," řekl představitel hasičského sboru ve státě Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Také na jihovýchodě Austrálie v pondělí pršelo, i když jen lehce.

Témata:  Austrálie vědci požáry v Austrálii

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 18:40

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy