Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

PŘEHLED: 15. června padne v EU řada omezení. Jak to bude s cestováním?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Evropu v pondělí čeká další výrazné uvolnění karanténních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru. Řada zemí Evropské unie na doporučení Evropské komise zruší omezení týkající se cest v rámci zóny volného pohybu, návrat schengenského prostoru k běžnému režimu ale nebude stoprocentní. Španělsko hranice pro Evropany otevře až příští víkend, Česká republika odvolá cestovní restrikce pro většinu Evropy s výjimkou Portugalska, Švédska nebo části Polska. Kromě obnovování volného pohybu bude v EU rušení karanténních opatření pokračovat i v dalších ohledech, v Anglii si lidé budou moci znovu zajít do knihkupectví či obchodů s oblečením.

Schengenským zemím se ve světle potlačení nemoci covid-19 plně otevřou Německo, Francie, Nizozemsko, Belgie nebo také Maďarsko. EU ale stejně jako při březnovém uzavírání hranic zdaleka nepostupuje jednotně.

Polsko své hranice otevřelo už v sobotu a Estonsko tak učinilo už se začátkem měsíce, byť s povinnou karanténou pro příchozí ze zemí s vyšší koncentrací případů nákazy koronavirem. Rakousko zase ponechá omezení pro cesty z Británie, Španělska, Portugalska a Švédska, do Dánska pak budou moci příští týden volně proudit lidé pouze z Německa, Norska a Islandu.

Španělsko s obnovením volného pohybu v rámci Schengenu vyčká do 21. června. Původně plánovalo tento krok učinit až 1. července, premiér Pedro Sánchez ale dnes oznámil posun termínu, který zůstává beze změny pouze pro hranici s Portugalskem. Na opačném konci spektra je Řecko, které začne v pondělí bez omezení přijímat nejen cestující z Evropy, ale také turisty z dalších světadílů, píše deník Le Monde. Jak podotýká agentura AP, na výlety do Itálie, Francie či Španělska si budou muset Američané nebo Číňani ještě nějakou dobu počkat.

Do Česka budou moci od pondělka bez komplikací přicestovat lidé z většiny zemí EU a dále Švýcarska, Norska a Islandu. To dosud platilo pouze pro Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Negativním testem na virus SARS-CoV-2 se ovšem budou muset prokazovat lidé přicházející z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství v Polsku, což jsou oblasti, které česká vláda považuje za vysoce rizikové. Střední míru rizika spojeného s koronavirem přiřadila Británii a Belgii. U těchto zemí platí podmínka o doložení negativního testu pouze pro cizince, kteří zároveň budou moci přicestovat jen za stanoveným účelem, jako je například výkon práce či studium.

Pondělní vlna uvolňování opatření se netýká jen hraničních kontrol nebo jen EU. V Anglii už budou moci otevřít všechny "postradatelné" obchody, které musely přerušit provoz ve druhé polovině března. Nakupování v knihkupectvích či obchodech s oblečením a domácími potřebami se ale bude od dřívějšího stavu výrazně lišit v důsledku preventivních opatření. Podle britského ministra financí Rishiho Sunaka majitelé učinili "mimořádné kroky" ve snaze ochránit zdraví zákazníků.

Oficiální zahájení řecké turistické sezony zase doprovodí i otevření muzeí a ubytovacích zařízení. Ve Francii opět přivítá návštěvníky řada památek včetně pařížského Vítězného oblouku nebo opatství Mont-Saint-Michel.

Španělská Galicie se v pondělí stane prvním regionem v zemi, kde přestanou platit veškerá nařízení omezující sociální kontakt. Zůstane nicméně povinnost nosit na veřejnosti roušky. Ta naopak začne platit ve veřejných dopravních prostředcích v Anglii, kde bylo dosud zakrývání obličeje pouze doporučené.

Témata:  Schengen EU cestování Velká Británie hranice Česká republika turisté

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.