Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

PŘEHLED: 15. června padne v EU řada omezení. Jak to bude s cestováním?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Evropu v pondělí čeká další výrazné uvolnění karanténních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru. Řada zemí Evropské unie na doporučení Evropské komise zruší omezení týkající se cest v rámci zóny volného pohybu, návrat schengenského prostoru k běžnému režimu ale nebude stoprocentní. Španělsko hranice pro Evropany otevře až příští víkend, Česká republika odvolá cestovní restrikce pro většinu Evropy s výjimkou Portugalska, Švédska nebo části Polska. Kromě obnovování volného pohybu bude v EU rušení karanténních opatření pokračovat i v dalších ohledech, v Anglii si lidé budou moci znovu zajít do knihkupectví či obchodů s oblečením.

Schengenským zemím se ve světle potlačení nemoci covid-19 plně otevřou Německo, Francie, Nizozemsko, Belgie nebo také Maďarsko. EU ale stejně jako při březnovém uzavírání hranic zdaleka nepostupuje jednotně.

Polsko své hranice otevřelo už v sobotu a Estonsko tak učinilo už se začátkem měsíce, byť s povinnou karanténou pro příchozí ze zemí s vyšší koncentrací případů nákazy koronavirem. Rakousko zase ponechá omezení pro cesty z Británie, Španělska, Portugalska a Švédska, do Dánska pak budou moci příští týden volně proudit lidé pouze z Německa, Norska a Islandu.

Španělsko s obnovením volného pohybu v rámci Schengenu vyčká do 21. června. Původně plánovalo tento krok učinit až 1. července, premiér Pedro Sánchez ale dnes oznámil posun termínu, který zůstává beze změny pouze pro hranici s Portugalskem. Na opačném konci spektra je Řecko, které začne v pondělí bez omezení přijímat nejen cestující z Evropy, ale také turisty z dalších světadílů, píše deník Le Monde. Jak podotýká agentura AP, na výlety do Itálie, Francie či Španělska si budou muset Američané nebo Číňani ještě nějakou dobu počkat.

Do Česka budou moci od pondělka bez komplikací přicestovat lidé z většiny zemí EU a dále Švýcarska, Norska a Islandu. To dosud platilo pouze pro Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Negativním testem na virus SARS-CoV-2 se ovšem budou muset prokazovat lidé přicházející z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství v Polsku, což jsou oblasti, které česká vláda považuje za vysoce rizikové. Střední míru rizika spojeného s koronavirem přiřadila Británii a Belgii. U těchto zemí platí podmínka o doložení negativního testu pouze pro cizince, kteří zároveň budou moci přicestovat jen za stanoveným účelem, jako je například výkon práce či studium.

Pondělní vlna uvolňování opatření se netýká jen hraničních kontrol nebo jen EU. V Anglii už budou moci otevřít všechny "postradatelné" obchody, které musely přerušit provoz ve druhé polovině března. Nakupování v knihkupectvích či obchodech s oblečením a domácími potřebami se ale bude od dřívějšího stavu výrazně lišit v důsledku preventivních opatření. Podle britského ministra financí Rishiho Sunaka majitelé učinili "mimořádné kroky" ve snaze ochránit zdraví zákazníků.

Oficiální zahájení řecké turistické sezony zase doprovodí i otevření muzeí a ubytovacích zařízení. Ve Francii opět přivítá návštěvníky řada památek včetně pařížského Vítězného oblouku nebo opatství Mont-Saint-Michel.

Španělská Galicie se v pondělí stane prvním regionem v zemi, kde přestanou platit veškerá nařízení omezující sociální kontakt. Zůstane nicméně povinnost nosit na veřejnosti roušky. Ta naopak začne platit ve veřejných dopravních prostředcích v Anglii, kde bylo dosud zakrývání obličeje pouze doporučené.

Témata:  Schengen EU cestování Velká Británie hranice Česká republika turisté

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.