Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pronikne koronavirus do Česka? Podezření na nákazu hlásí Rakousko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom dnes informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Čínští zdravotníci zaznamenali patnáct nových úmrtí, včetně prvního v Šanghaji, a přes 300 nových případů nemoci. Úřady v sobotní bilanci uváděly 41 mrtvých a 1372 nakažených.

Každý nakažený člověk nemoc přenese na další dva až tři lidi, uvádějí dvě na sobě nezávislé britské studie. Zda se bude infekce šířit podle nich záleží na účinnosti ochranných opatření, pro zastavení epidemie by se však úřadům muselo podařit zabránit přenosu v 60 procentech případů. Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru odhadují že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190.000 nakažených.

Úřady se rozhodly přijmout nová opatření, které mají pomoci zabránit šíření infekce. Čínské cestovní kanceláře nebudou moci od pondělí zajišťovat hotelové rezervace či pobyty pro skupiny, informovala čínská televize CCTV. Patnáctimilionové severočínské město Tchien-ťin po vzoru Pekingu rozhodlo dočasně zastavit provoz dálkových autobusových linek. Pobřežní velkoměsto Šan-tchou na jihu země dnes rozhodlo o uzavření pro osoby cestující odjinud, automobilovou i lodní dopravu. Přerušen je provoz taxíků, přívozů a autobusů.

Čínou spravovaný Hongkong ode dneška znepřístupnil populární turistické atrakce Disneyland a zábavní park Ocean Park. Úřady již dříve oznámily, že na neurčito je uzavřen i šanghajský Disneyland či pekingské Zakázané město.

Nemocnice v kanadském Torontu v sobotu odpoledne sdělila, že ošetřuje prvního pacienta s koronavirem v zemi. Podle zdravotníků se jedná o padesátiletého muže, který do země 23. ledna přiletěl z Wu-chanu.

"V Torontu nebyl příliš dlouho. Necítil se dobře. Myslím, že zůstával doma a lidé, kteří s ním bydlí, se sami izolovali," uvedla doktorka Barbara Yaffeová. Úřady upozorňují, že ačkoliv u muže přítomnost viru zjistili doktoři v Torontu, pro úplné potvrzení přítomnosti viru ho musí ještě nezávisle vyšetřit federální zdravotnická agentura.

Na výsledky vyšetření kvůli podezření na tento typ viru čeká rovněž čínská letuška, která je od pátku ve Vídni. Nyní leží na izolovaném oddělení v nemocnici na jihu rakouské metropole. Výsledky mohou být až za 48 hodin, upozornila rakouská tisková agentura APA. Žena před několika dny byla ve Wu-chanu, úřady nyní zjišťují, s kým se v Rakousku dostala do kontaktu.

Virus se v jedenáctimilionovém Wu-chanu objevil koncem loňského roku. Případy úmrtí nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dalších regionů nejlidnatější země světa.

Onemocnění byla kromě Kanady potvrzena i v dalších světových zemích. Podle Reuters jde v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady a druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka oznámila v sobotu i Austrálie.

České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy.

Americký konzulát ve Wu-chanu rozhodl, že v úterý letecky evakuuje veškeré své zaměstnance i několik amerických občanů. Přímý let bude mít omezenou kapacitu, přednost bude dána těm, kterým při nákaze koronavirem hrozí "větší riziko".

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína Vídeň Kanada zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.