reklama

Na konci loňského a na začátku letošního roku byly zaznamenány případy nákazy ptačí chřipkou nejméně na pěti drůbežích farmách v různých částech Polska. I tam jí zprvu onemocněly krůty. Polsko je největším producentem drůbeže v Evropské unii.

Desátého ledna pak výskyt ptačí chřipky v malochovu na jihu země potvrdily slovenské úřady. Ptačí chřipka na Slovensku byla zjištěna v malochovu u Nitry. Chovatel nahlásil úhyn tří kusů z celkového počtu 22 kusů drůbeže.

Předběžné výsledky vyšetřování ukázaly, že drůbež, která byla chována v otevřeném prostoru, se nakazila volně žijícím ptactvem.

Slovenští veterináři nařídili opatření, jejichž cílem je nákazu utlumit a zabránit jejímu dalšímu šíření. Například v okolí tří kilometrů od místa nákazy zřídili ochranné pásmo.

V ČR se ptačí chřipka objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

reklama