Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protesty v Indii jsou katastrofou pro cestovní ruch, turisté se bojí do Tádž Mahalu

Tádžmahal
Tádžmahal
Foto: Pixabay

Násilné protesty proti novému zákonu o občanství v Indii těžce dopadají na tamní turistický ruch, napsala agentura Reuters. Podle oficiálních odhadů za poslední dva týdny zrušilo či odložilo svou cestu do památníku Tádž Mahal na 200.000 domácích i zahraničích turistů. Proslulá památka se nachází v severním státě Uttarpradéš, jež je jedním z ohnisek protestů, při nichž zemřelo již 25 lidí.

"Letos v prosinci jsme zaznamenali 60 procentní pokles v počtu návštěvníků," řekl Reuters policista ze stanice poblíž Tádž Mahalu s tím, že data porovnával s prosincem minulého roku. "Indičtí i zahraniční turisté nám volají na služebnu, aby si ověřili bezpečnost. Ujišťujeme je, že jim zajistíme ochranu, ale mnoho se jich i tak rozhodne nepřijet," dodal.

Svou cestu po Indii se rozhodla zkrátit také skupina turistů z Evropy. "Jsme všichni v důchodu, cestování pro nás musí být rozvážné a odpočinkové. Titulky v novinách v nás vzbudily obavy a odjedeme dříve, než jsme plánovali," řekl Reuters bývalý bankéř z Londýna.

Tádž Mahal se nachází ve městě Agra, kde úřady, podobně jako na jiných místech, ve snaze zabránit dalším protestům přerušily přístup na internet. "Zablokování internetu snížilo cestování a turismus v Agře o 50 až 60 procent," uvedl předseda místní asociace cestovních kanceláří.

Uttarpradéš, kde žije také velký počet nosorožců indických, v prosinci průměrně navštěvuje kolem půl milionu lidí. Podle jednoho z místních pracovníků v turismu tento počet letos klesl nejméně o 90 procent.

Varování ohledně cest do regionů zasažených protesty již vydaly Spojené státy, Británie, Izrael, Singapur, Kanada a Tchaj-wan. České ministerstvo zahraničí varuje především před cestami do státu Ásám na východě země. Cestovatelům doporučuje informovat se o aktuální situaci a vyhnout se jakýmkoli místům, ve kterých dochází k protestům.

Sporný zákon o občanství umožňuje získat indické občanství nemuslimským přistěhovalcům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle kritiků je zákon cíleně diskriminační vůči muslimům, a ohrožuje tak sekulární charakter státu. Normu předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty premiéra Naréndry Módího. V čele demonstrací stojí převážně příslušníci muslimské menšiny, která v Indii s 1,3 miliardy obyvatel tvoří asi 14 procent populace.

Témata:  Indie turisté Tádžmahal

Aktuálně se děje

21. května 2024 12:35

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy