Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proti Lukašenkovi demonstrovalo 100 tisíc lidí. NATO odmítá, že by na hranice Běloruska vyslalo vojáky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NATO

Severoatlantická aliance odmítá, že by se na polské a litevské hranici s Běloruskem shromažďovali vojáci, jak tvrdí běloruský prezident Alexandr Lukašenko, informoval zpravodajský server BBC. Obvinění o chystané revoluci podporované cizími mocnostmi popřel litevský prezident Gitanas Nauséda. Proti Lukašenkovi se dnes do minských ulic opět vydaly desetitisíce lidí.

Mluvčí NATO Oana Lungescuová podle Reuters uvedla, že aliance "není hrozbou pro Bělorusko ani pro žádnou jinou zemi" a v regionu žádné vojáky nesoustřeďuje. "Náš postoj je přísně obranný," dodala mluvčí.

#НАТО @NATOpress : «Любые обвинения в увеличении сил НАТО на границе с #Белaруси являются необоснованными. НАТО не создает угрозы ни для Беларуси, ни для какого-либо другого государства, и не ведет военных передвижений в регионе.» https://t.co/5IRb6Bqxt2

— Baiba Braže (@NATOBrazeB) August 23, 2020

Lukašenko, který stojí v čele Běloruska už 26 let, čelí od začátku srpna masovým protestům a stávkám. Část obyvatel totiž pokládá Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované.

Prezident na začátku tohoto týdne při návštěvě jedné z běloruských továrny připustil možnost nových voleb - ovšem pod podmínkou přijetí nové ústavy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes oznámil, že Moskva považuje reformu běloruské ústavy za schůdné řešení současné politické krize, píše Reuters. Moskva podle šéfa ruské diplomacie rovněž věří, že se situace v Bělorusku uklidňuje.

Lukašenko v sobotu při návštěvě vojenské posádky v Grodně nedaleko polských hranic varoval před revolucí chystanou cizími mocnostmi a vojáky vyzval, aby se měli na pozoru. Nepřátelská armáda se podle něj připravuje v Polsku a Litvě, což však obě země odmítají.

"(Lukašenkův) režim se ničím nepodloženými tvrzeními o imaginárních vnějších hrozbách snaží odvrátit pozornost od vnitřních problémů Běloruska," reagovala litevská hlava státu. Jeden ze zástupců polské prezidentské kanceláře Lukašenkova tvrzení nazval "propagandou (běloruského) režimu". "Polsko... nemá nic takového v úmyslu," uvedl představitel.

Proti Lukašenkovi demonstrují desítky tisíc lidí

Více než 100.000 demonstrantů se podle tiskových agentur dnes v centru Minska domáhalo odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Úřady tlampači vyzývaly účastníky nepovolené akce k rozchodu a varovaly před užitím síly, pokud neuposlechnou. V okolí byly soustředěny policejní i vojenské jednotky, ale pořádkové síly nezasáhly. Protesty se konaly také v Brestu, Grodnu, Vitebsku a dalších městech.

Dav s bílo-červenými vlajkami, které se staly barvami protestu, zaplnil náměstí Nezávislosti a přilehlé ulice a sborově vykřikoval hesla jako "Odejdi!", "Svoboda!" či "Lukašenka do antona (vozu pro přepravu vězňů a zatčených)", vylíčil reportér agentury AFP. Více než 100.000 demonstrantů se v centru hlavního města sešlo druhou neděli za sebou.

A glimpse into how many people in Minsk have joined the rally for new Belarus today#ЛукашенкоУходи #LukashenkoGoAway#Belarus pic.twitter.com/8otnwJ1SHY

— NEXTA (@nexta_tv) August 23, 2020

"Jestli (Lukašenko) opravdu vyhrál volby, tak proč proti němu tolik lidí vychází protestovat?" prohlásil osmnáctiletý Jauhen. "(Lukašenko) chce, abychom se rozešli a žili jako dřív. Ale už nikdy nebude jako dřív," řekl osmadvacetiletý Nikita. Lukašenko, který je u moci 26 let, se ještě nikdy nestřetl s tak početným a vytrvalým odporem, dodala AFP.

Agentura DPA psala o "bezprecedentní soudržnosti občanů všech tříd v zemi, ovládané v sovětském stylu i třicet let po pádu komunismu". Protesty v Minsku podle ní nejsou ani protiruské, ani proevropské. "Chci, aby tento teror skončil, abychom mohli konečně svobodně žít," řekla dvaapadesátiletá historička Svjatlana. "Tento režim a tento diktátor mají na rukou tolik krve," dodala v slzách.

"Bělorusko se změnilo. Lukašenko dokázal všechny sjednotit, od dělníků po inteligenci," řekl agentuře AP Slava Čirkov, který na demonstraci přišel se ženou a synem a s transparentem "Lukašenko, mléko ti zkyslo!" v narážce na předchozí prezidentovu dráhu šéfa zemědělského družstva.

"Půjdeš do práce pro diktátora? Stávka - to je naše odpověď," prohlásil na demonstraci vůdce stávkového výboru v minské továrně na traktory.

Demonstrace se podle listu Kommersant zúčastnili také členové koordinační rady, kterou vytvořila opozice kvůli hladkému předání moci. Její členka Maryja Kalesnikavová vyzývala lidi, aby se nepřibližovali k válečnému památníku, který střeží vojáci. Mezi demonstranty a vojáky se postavili hudebníci, kteří zahráli písničku o třech želvách. Lidé se nakonec v klidu rozešli.

Během statisícové demonstrace - a některá média odhadovala počet demonstrantů i na dvojnásobek a více - se na sociálních sítích a v médiích objevily záběry, zachycující pětašedesátiletého Lukašenka v neprůstřelné vestě a se zbraní v ruce. Server Tut.by poznamenal, že Lukašenkově kalašnikovu chyběl zásobník.

Protesty propukly po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, dnes pokračovaly patnáctým dnem.

Témata:  demonstrace v Bělorusku Bělorusko NATO (Severoatlantická aliance) Alexandr Lukašenko Sergej Lavrov Rusko

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:11

Proč zemřel Jiří Vondra (†40)? Nejnovější zjištění i reakce na divoké spekulace

Česko i během tohoto týdne zasáhly smutné zprávy. Jedna taková se týkala Jiřího Vondry, oblíbeného moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Vondra ve věku pouhých 40 let náhle zemřel. Všechny proto zajímá, proč v uplynulých dnech naposledy vydechl. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy