Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce běloruského prezidenta. Oznámila to státní tisková agentura BelTA. Inaugurace se odehrála bez ohledu na masové protesty, které v zemi propukly po oficiálním oznámení Lukašenkova zpochybňovaného vítězství v srpnových prezidentských volbách. Opozice ho považuje za zfalšované a Lukašenkovo zvolení neuznává ani EU.
Čelný Lukašenkův odpůrce Pavel Latuška vyzval k občanské neposlušnosti a objevila se výzva uspořádat dnes večer ve všech městech protesty. Rozhodnutí neuznat Lukašenka jako prezidenta potvrdily Německo a Litva.
BelTA napsala, že na inauguraci v Paláci nezávislosti bylo pozváno několik set lidí, včetně vysokých funkcionářů, poslanců, novinářů, vědců a činitelů z oblasti kultury a sportu. Podle nezávislého zpravodajského serveru Tut.by nebyla veřejnost o akci předem informována.
Centrum města a zejména okolí prezidentské rezidence Paláce nezávislosti střežily početné bezpečnostní síly. Tut.by poukázal na to, že pozvaní hosté byli sváženi narychlo a chyběli mezi nimi diplomaté. Kolona s Lukašenkem projížděla městem k paláci liduprázdnými ulicemi.
#Lukashenko’s telegram posted this photo of a secret ceremony with words “Lukashenko has officially took office of president of #Belarus” (In Russian: “Лукашенко вступил в должность Президента Беларуси”). pic.twitter.com/1G8tOswYgA
— Elizaveta Vereykina (@LizaVereykina) September 23, 2020
V Bělorusku začaly demonstrace záhy poté, co úřady oznámily, že volby vyhrál Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Účastníci požadují odchod Lukašenka a nové volby. Demonstrace proti muži, který zemi vládne už 26 let a je označovaný za posledního diktátora v Evropě, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.
"Dnes jsme se stali svědky bezprecedentní situace. Odcházející prezident, který tvrdí, že ve volbách získal více než 80 procent hlasů, provedl speciální operaci sebeinaugurace. Pod ochranou OMON (zásahových jednotek policie), v atmosféře tajnosti, v úzkém kruhu narychlo přivedených úředníků," reagoval na síti Telegram jeden z čelných představitelů běloruské opozice Pavel Latuška.
"Pro nás, občany Běloruska, pro světové společenství je on nyní nikdo. Nešťastná chyba historie a hanba civilizovaného světa. Nikdy se zfalšováním nebudeme souhlasit a žádáme nové volby! Vyzýváme všechny, aby zahájili časově neomezené akce neposlušnosti!," napsal Latuška.
Na opozičním portále Nexta Life se také objevila výzva uspořádat již dnes vpodvečer protesty. "Dnes v 18:00 (17:00 SELČ) vyjde celé Bělorusko do center svých měst, aby ukázalo konec legitimity krysího krále," uvádí se ve výzvě s narážkou na časté hanlivé nazývání Lukašenka demonstrujícími krysou.
Mluvčí německé vlády Steffen Seibert v reakci na utajenou prezidentskou inauguraci potvrdil, že Německo Lukašenka bez ohledu na dnešní obřad v Minsku hlavou běloruského státu neuznává. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius inauguraci označil za frašku. "Zfalšované volby. Zfalšovaná inaugurace," napsal na twitteru.
???? Volby v Bělorusku neproběhly svobodně a férově. Proto nejsou jejich výsledky legitimní, proto není legitimní ani dnešní inaugurace Alexandra Lukašenka. Běloruská občanská společnost má plnou podporu Česka. Bělorusové si zaslouží svobodu.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 23, 2020
Podobně se vyjádřil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Volby v Bělorusku neproběhly svobodně a férově. Proto nejsou jejich výsledky legitimní, proto není legitimní ani dnešní inaugurace," napsal na twitteru.
Témata: Alexandr Lukašenko, Bělorusko, demonstrace v Bělorusku
Související
3. listopadu 2024 10:10
24. října 2024 18:00
23. října 2024 21:29
27. září 2024 19:13
8. září 2024 11:32
31. srpna 2024 10:12