Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průlomový verdikt soudu: Kocovina je nemoc

Alkohol, ilustrační foto
Alkohol, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vrchní zemský soud v německém Frankfurtu rozhodl, že výrobci doplňků stravy je nemohou inzerovat jako léčbu nebo prevenci alkoholové kocoviny. Kocovina je podle soudu nemoc a příslib jejího vyléčení potravinovým výrobkem je proto nezákonný, informovala německá média. Proti pondělnímu verdiktu soudu se lze odvolat.

U soudu stanul výrobce takzvaných nápojů proti kocovině. Žalobě již dříve vyhověl nižší soud ve Frankfurtu, rozsudek nyní potvrdil v odvolacím řízení vrchní zemský soud.

Soudce během řízení poznamenal, že tyto doplňky stravy patří mezi potraviny, v reklamách jim proto nelze připisovat žádné léčebné vlastnosti nebo vyvolávat dojem, že působí preventivně proti nemocem.

"Nemocí se rozumí i malá nebo dočasná porucha normální činnosti těla," uvedl soud, podle kterého tato definice zahrnuje i únavu, nevolnost nebo bolest hlavy, tedy příznaky kocoviny, o kterých žalovaná společnost tvrdila, že je vyléčí. Fakt, že příznaky kocoviny odezní samy od sebe nebo že je není potřeba léčit, podle soudu neznamená, že se nejedná o nemoc.

Pro zmírnění projevů kocoviny existuje mnoho doporučení od dostatečného pití vody po konzumaci zeleniny nebo mastného jídla, lidé se podle serveru BBC také často uchylují k léčivům jako je aspirin nebo paracetamol. Podle odborníků ovšem existuje pouze jeden spolehlivý způsob, jak se nepříjemnému stavu vyhnout: zůstat střízlivý.

Témata:  alkohol Německo soudy

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.