Austrálie bude požadovat mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru a jeho rozšíření. Ministryně zahraničí Marise Payneová se připojila ke kritice Číny a řekla, že nedůvěřuje tomu, jak Čína o situaci informuje.
Uvedla to dnes agentura Reuters. Dosud se uvádělo, že se virus zřejmě rozšířil z trhu se zvířaty v čínském městě Wu-chan. Čína ale čelí obviněním, že zpočátku informace o nákaze tajila. Americký prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že pokud Čína vědomě nezasáhla a nezabránila šíření, ponese následky. Nákaze podlehlo celosvětově přes 160.000 lidí a nejvíce mrtvých, přes 39.000, mají Spojené státy.
"Ty záležitosti kolem koronaviru si zasluhují nezávislé prošetření a já si myslím, že je důležité, abychom to udělali. Austrálie na tom bude trvat," sdělila dnes Payneová v australské televizi ABC.
Austrálie má zatím 6589 nakažených a 71 mrtvých. Počet nakažených se v zemi už sedmý den zvyšuje o méně než jedno procento, což je mnohem lepší situace než v dalších státech.
Čína je pro Austrálii sice nejvýznamnější obchodní partner, vztahy obou zemí se ale zhoršily, když Austrálie Čínu obvinila z vměšování do vnitřních záležitostí a kritizovala za její rostoucí vliv v oblasti Tichomoří.
Trump za postup v době epidemie pozastavil americké příspěvky Světové zdravotnické organizaci (WHO) a označil ji za příliš zaměřenou na Čínu. Přístup WHO kritizoval také australský ministr zdravotnictví Greg Hunt, když řekl, že některé kroky WHO nebyly nápomocné. "Některé reakce jejich představitelů v Ženevě světu podle nás nepomohly. My jsme vyvázli dobře, protože jsme zavedli vlastní opatření," řekl.
Austrálie bez ohledu na doporučení WHO zakázala už 1. února vstup lidem přijíždějícím z Číny. Později uzavřela hranice a vyhlásila přísná omezení pohybu.
Témata: Austrálie, Čína, WHO , koronavirus (coronavirus) COVID-19
Související
7. listopadu 2024 11:08
28. října 2024 3:07
26. října 2024 6:15
21. října 2024 20:05
21. října 2024 11:58
18. října 2024 12:19