reklama

Členské státy WHO měly čas do dnešních 18 hodin SELČ na podání kandidatury na příštího generálního ředitele. Podle agentury AFP není jasné, zda některá země podpořila jiného kandidáta, než je Tedros. Dopisy s oficiálními kandidaturami WHO otevře 1. října a seznam kandidátů zveřejní až několik týdnů poté.

Na ostatní členské země zřejmě zapůsobilo středeční oznámení Německa, že Tedrose navrhlo na další mandát v čele WHO. Berlín také vyzval členské země, aby učinily totéž. Podle diplomatických zdrojů kandidaturu stávajícího šéfa podpořily mimo jiné Francie, Španělsko, Rakousko či Portugalsko, informovala agentura AFP.

Podle agentury Reuters se Tedros může spoléhat na hlasy afrických zemí, které zřejmě nenavrhly žádného alternativního kandidáta. Stávající šéf WHO je prvním Afričanem, který zastává tuto funkci. Tedros má napjaté vztahy s vládou Etiopie, odkud pochází. Africká země šéfa WHO kritizovala za to, že využívá své funkce, aby kritizoval a zasahoval do dění v etiopském regionu Tigraj, kde se Tedros narodil a proti kterému centrální vláda v Addis Abebě podniká od loňska vojenské tažení.

Bývalý etiopský ministr zdravotnictví také po vypuknutí pandemie covidu-19 čelil kritice ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle ní šéf WHO vycházel příliš vstříc požadavkům Číny. Vztahy Tedrose s USA se ale zlepšily s příchodem nového prezidenta Joea Bidena.

Tedros je ve funkci od roku 2017. Etiopan se stal celosvětově známou osobností vzhledem k tomu, že ho ve funkci zastihla pandemie covidu-19. O novém šéfovi WHO budou členské státy hlasovat v květnu příštího roku.