Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj s druhou vlnou koronaviru: Evropské země přitvrzují, omezuje se volný pohyb osob

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden vyhlásil celoplošná karanténní opatření. Od pátku jsou zavřené restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Možný není ani volný pohyb mezi jednotlivými regiony. Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince. Na rozdíl od jarního takzvaného lockdownu, který trval osm týdnů, ale zůstává otevřená většina škol.

Francie, která má na 67 milionů obyvatel, za celou dobu pandemie eviduje téměř 1,4 milionu nakažených a přes 36.600 obětí.

Itálie - Díky přísné jarní karanténě se podařilo dostat šíření nákazy pod kontrolu a během podzimní druhé vlny epidemie šedesátimilionová Itálie dlouho patřila k zemím s příznivějšími statistikami. V posledních týdnech ale i tady počty nově infikovaných exponenciálně rostou. Vláda tak minulý týden vydala výnos s novými restrikcemi kvůli koronaviru. Bary a restaurace se zavírají již v 18:00 SEČ, jídlo s sebou nebo na rozvážku nabízet mohou. Zcela se zavřela divadla a kina, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Pro diváky jsou uzavřené i stadiony. Nová opatření mají zatím platit do 24. listopadu.

Itálie byla prvním evropským státem, kde se virus SARS-CoV-2 začal letos v únoru šířit; Itálie dosud zaregistrovala přes 647.000 lidí nakažených koronavirem, více než 38.000 infikovaných zemřelo.

Polsko - Polsko omezilo shromažďování na veřejnosti. Setkávat se smí nanejvýš pět lidí. Zavřené jsou bary a restaurace, prodávat smějí pouze jídlo, které si lze odnést. Děti mohou chodit ven pouze mezi 8:00 hodinou ranní a 16:00 hodinou odpolední, a to pouze v doprovodu dospělého. Pokud nová přísnější opatření nezaberou, vláda nevyloučila celostátní karanténu včetně uzavření hranic a omezení pohybu obyvatel země.

Polsko, které má přibližně 38 milionů obyvatel, zatím zaznamenalo přes 362.700 infekcí a 5631 úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Slovensko - Od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezilo volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavedlo zákaz vycházení, který tento týden prodloužilo do 8. listopadu. Obyvatelé Slovenska mohou jezdit například do zaměstnání, na testování, do přírody v okresu svého bydliště, dále do obchodů s potravinami, lékáren či k lékaři nebo do banky. Výjimku z výrazného omezení volného pohybu osob získají kromě jiného lidé s negativním výsledem testu na koronavirus.

Slovensko také zahájilo celostátního testování na koronavirus, kterého se v pětimilionové zemi do dnešního poledne zúčastnilo přes 828.518 lidí. Z nich 7947 osob, tedy necelé procento, mělo pozitivní výsledek testu. Slovensko eviduje celkem 57.664 nakažených a 219 úmrtí spojených s covidem-19.

Španělsko - Španělští poslanci tento týden schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců, prodloužen byl tak do 9. května. Nouzový stav umožňuje španělským autonomním oblastem vyhlásit opatření jako je zákaz nočního pohybu či omezení cest mimo region. Na rozdíl od jara však současný nouzový stav neobsahuje omezení ekonomických aktivit. Celá řada španělských regionů ale přistoupila ke zkrácení otevírací doby barů a restaurací nebo zakázala větší shromáždění lidí.

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, celkový počet nakažených od začátku epidemie vystoupal na 1,19 milionu. Úmrtí kvůli covidu-19 registruje Španělsko na téměž 35.900.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Itálie Slovensko Francie Polsko Španělsko

Související

Aktuálně se děje

11:29

Novorozenec se ve Vídni ztratil z nemocnice. Policie má podezřelou

Tragický konec má pátrání po novorozenci, který se ve čtvrtek ztratil z nemocničního pokoje v rakouském hlavním městě Vídni. Policie dnes učinila smutný nález v areálu zdravotnického zařízení. Podezřelou osobou je v případu matka dítěte. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy