Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouská vláda dnes schválila plán na omezení cen elektřiny pro domácnosti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Rakouská vláda dnes schválila plán na omezení cen elektřiny pro domácnosti. Bude jim proplácet až 30 centů z ceny přesahující deset centů (zhruba 2,50 Kč) za jednu kilowatthodinu. Tyto kompenzace budou omezeny na spotřebu 2900 kilowatthodin ročně na domácnost, uvedla agentura APA.

Vláda toto opatření hodlá spustit od prosince, platit by mělo do poloviny roku 2024. Průměrná domácnost by díky němu podle ministerstva energetiky měla získat ročně kolem 500 eur (přes 12.000 Kč).

Stanovení maximální výše podpory na 30 centů za kilowatthodinu má zabránit dodavatelům elektřiny, aby v reakci na zavedení podpory přistoupili k dalšímu zdražování.

Ceny elektřiny v Evropě letos prudce vzrostly, zejména kvůli zdražování plynu, které je podle analytiků částečně důsledkem války na Ukrajině. Česká vláda v srpnu schválila takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory by měla činit zhruba 15.000 korun, letos z toho dostanou domácnosti asi 4000 korun.

Témata:  Rakousko energetika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.