Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská policie při protestech proti válce na Ukrajině zadržela přes 200 lidí

Ruská policie zatýká lidi, protestující proti Putinovi, photo by Kirill Kruglikov
Ruská policie zatýká lidi, protestující proti Putinovi, photo by Kirill Kruglikov
Foto: unsplash.com

Více než 200 lidí dnes zadrželi policisté v 17 ruských městech při nepovolených demonstracích proti válce na Ukrajině. Informovala o tom nevládní organizace OVD-Info, která monitoruje zásahy ruské policie

V Moskvě se lidé nesouhlasící s ruskou agresí vůči Ukrajině sešli v parku Zarjaďje v centru města a ve vánici protestovali vsedě, uvedl zpravodaj agentury AFP. V okolí parku, který se nachází nedaleko Kremlu, policie rozestavila více než 30 dodávek, do kterých odváděla zadržené demonstranty. "Ne válce," křičela jistá žena, kterou členové bezpečnostních sil zadrželi. Stejný osud potkal přes sedmdesát dalších lidí.

Organizátoři protesty svolali prostřednictvím sociálních sítí od Vladivostoku na Dálném východě až po Petrohrad. V tomto městě na severozápadě země policie zadržela téměř 80 lidí. Akce byly namířené nejen proti válce na Ukrajině, ale i proti "kolapsu ruské ekonomiky", prezidentu Vladimiru Putinovi i proti věznění opozičního politika Alexeje Navalného. "Rusko si zaslouží mír, demokracii a prosperitu," uvedli pořadatelé.

Zadrženým hrozí v závislosti na vznesených obviněních pokuty, ale i dlouhé tresty odnětí svobody. V Rusku je zakázáno nazývat invazi na Ukrajinu válkou, podle oficiálních míst jde o "speciální vojenskou operaci". Pokračuje 38. dnem. Od 24. února, kdy ruská invaze na Ukrajinu začala, už bylo podle OVD-Info v Rusku při protiválečných protestech zadrženo přes 15.300 lidí.

Témata:  policie Rusko Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy