Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské úřady obvinily novinářku Ovsjannikovovou z diskreditace armády

Ovsjannikovová se objevila s protiválečným vzkazem v živém vysílání ruské televize.
Ovsjannikovová se objevila s protiválečným vzkazem v živém vysílání ruské televize.
Foto: Reprofoto

Novinářku Marinu Ovsjannikovovou, která před časem protestovala v živém vysílání státní televize proti ruské invazi na Ukrajinu, ruské úřady obvinily z diskreditace armády. Informovaly o tom dnes ruská služba stanice BBC a nezávislý list Novaja gazeta. Podle nich hrozí žurnalistce pokuta 30.000 až 50.000 rublů (přibližně 6700 až 11.300 korun). Soud se má případem zabývat 14. dubna.

Advokát novinářky Anton Gašinskij listu Novaja gazeta řekl, že míří k soudu, aby se s obviněním seznámil.

Ovjsannikovová v polovině března narušila živé vysílání nejsledovanější ruské televizní stanice Pervyj kanal. V hlavním vysílacím čase se objevila za zády moderátorky a roztáhla plakát s nápisem, kde mimo jiné stálo: „Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou“.

Policie ji zatkla a soud následně udělil pokutu 30.000 rublů za porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. Potrestal ji v souvislosti s videoposelstvím, které natočila před protestem v televizi, nikoli za samotnou manifestaci v televizním vysílání.

Ovsjannikovová u soudu prohlásila, že se cítí nevinná a nadále je přesvědčena, že Rusko vůči Ukrajině páchá zločin. Podle listu Novaja gazeta mezitím v televizi dala výpověď. Zástupce generálního ředitele a šéf zpravodajství této stanice Kirill Klejmenov označil její akci za zradu.

Světové tiskové agentury a média už dříve upozornila, že není jasné, zda novinářka bude čelit ještě nějakému dalšímu - závažnějšímu obvinění. Panují obavy, že bude stíhána na základě novely trestního zákona, která zakazuje nazývat ruské vojenské napadení Ukrajiny "invazí" nebo šířit "falešné zprávy" o konfliktu.

Ruští poslanci začátkem března jednomyslně schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě. Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako "zvláštní vojenskou operaci" s cílem "demilitarizovat a denacifikovat" Ukrajinu.

Stanice BBC dnes napsala, že novinářka se vyhnula obvinění z trestného činu plynoucího z nových přísných zákonů. Soud v Moskvě případ Ovsjannikovové zaevidoval na základě zákona o správních deliktech, nikoliv podle trestního zákona, což znamená, že jí hrozí zmíněná pokuta, uvedla britská veřejnoprávní stanice na svém webu.

Témata:  novináři Rusko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy