Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko rozšířilo odvetné sankce vůči zemím EU, předvolalo si tři velvyslance

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Rusko dnes oznámilo reciproční rozšíření seznamu představitelů členských zemí Evropské unie, kterým zakázalo vstup na ruské území v odvetě za unijní sankce, přijaté po otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Rozšíření sankcí podle agentury TASS oznámilo ruské ministerstvo zahraničí, které si předvolalo velvyslance Francie, Německa a Švédska.

"Ruská strana na základě reciprocity přijala rozhodnutí rozšířit odvetný seznam představitelů členských zemí EU, kterým je zakázán vstup na území Ruské federace. Dostali se na něj ti, kdo se podíleli na vystupňování protiruské sankční aktivity v rámci EU," citoval TASS vyjádření ministerstva.

Komuniké se vyhnulo zmínce o otravě opozičního politika, který přičítá zločin ruské tajné službě FSB a prezidentovi Vladimiru Putinovi. TASS použil výraz "protiruské sankce kvůli situaci s opozičním blogerem Navalným".

Navalnyj v srpnu zkolaboval za letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letoun nouzově přistál v Omsku, kde byl opozičník hospitalizován. Po dvou dnech byl v bezvědomí převezen na berlínskou kliniku Charité, kde mu byla diagnostikována závažná otrava. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) následně potvrdila, že v krvi kritika Kremlu byla nalezena nervově paralytická látka typu novičok. Moskva popírá, že Navalnyj byl v Rusku otráven.

EU v říjnu uvalila sankce za otravu Navalného na spolupracovníky ruského prezidenta, včetně ředitele tajné služby FSB Alexandra Bortnikova. Na sankčním seznamu vypracovaném na základě německého a francouzského návrhu je také například vedoucí prezidentského úřadu pro vnitřní politiku Andrej Jarin. Lidé zařazení na seznam mají zakázáno cestovat do EU a úřady zmrazily jejich majetek na území unie.

Servery The Insider a Bellingcat, německý časopis Der Spiegel a televize CNN na základě společného zjišťování minulý týden informovaly o údajném odhalení identity osmi předpokládaných pachatelů opozičníkovy otravy. Jsou podle nich spojeni s kriminalistickým ústavem FSB, údajně řídícím tajnou laboratoř vyrábějící už od sovětských dob otravné látky a jedy.

Putin a FSB všechna odhalení popřeli. Prý jde o trik, jehož cílem je napadnout ruské vedoucí představitele.

Témata:  Rusko protiruské sankce sankce EU Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy