Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko shodilo na Bachmut zakázanou fosforovou munici, tvrdí Ukrajina

Nad Bachmutem
Nad Bachmutem "hořelo nebe"
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Bachmut během noci z pátku na sobotu doslova světélkoval. Podle dostupných údajů Rusové shodili na město fosforovou munici, jejíž použití v obydlených oblastech je chápáno jako válečný zločin. Válečná mašina Kremlu se pomalu rozpadá. Od Bachmutu plánuje odejít Jevgenij Prigožin se svými wagnerovci. Jeho místo patrně zaujmou bojovníci Ramzana Kadyrova. Medveděv mezitím vyzývá k zabití Zelenského.

Rusové na Ukrajině používají čím dál nebezpečnější zbraně. Rádio Svobodná Evropa dnes informovalo o prvním úspěšném sestřelu ruské hypersonické rakety Kindžal nad Kyjevem. Protivzdušné obraně se tento výjimečný kousek podařil za pomoci amerického protiletadlovému systému Patriot, dodaného v rámci západní vojenské pomoci Ukrajině.

Hypersonické střely jsou velice nebezpečné a ničivé, nicméně Rusové se během noci z pátku na sobotu pravděpodobně dopustili dalšího závažného válečného zločinu. Video sdílené prostřednictvím britského zpravodajského serveru BBC ukazuje doslova světélkující ulice Bachmutu, patrně po dopadu fosforových bomb.

Záběry z dronu ukrajinské armády ukazují zapálené obytné domy, patrně v rámci hned několika ulic. Fosforové zbraně sice nejsou zakázané, jejich použití v obydlených oblastech je ale považováno za válečný zločin. Rusové tak prokazatelně shodili zbraně s touto látkou nikoliv na vojenské objekty.

Not enough shells, but more than enough phosphorus. Ruscists are shelling unoccupied areas of Bakhmut with incendiary ammunition.They will burn in Hell.? @SOF_UKR pic.twitter.com/7oqNTumJ34

— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 5, 2023

Ruská armáda se neúspěšně pokouší získat Bachmut téměř rok. Podle informací západních zpravodajských služeb v boji o něj padly tisíce ruských vojáků. O průběhu bojů EuroZprávy.cz informovaly už dříve. Město a jeho okolí svírají těžké boje v zákopech, které stojí život mnoho vojáků z obou stran. Zejména Ukrajinci používají své drony, díky kterým ruské jednotky úspěšně lokalizují a likvidují.

K využití fosforu a hypersonických střel dochází nedlouho po sestřelení dvou dronů dosud neznámého původu nad Kremlem. Ten obviňuje Kyjev z pokusu o atentát na svého autoritářského šéfa Vladimira Putina. Ukrajinské úřady se však těmto obviněním brání.

Bývalý prezident Ruska Dmitrij Medveděv v reakci na události nad Rudým náměstím vyzval k fyzické likvidaci ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Přední ruský propagandista Vladimir Solovjov drony sestřelené nad Kremlem pro změnu přirovnal k teroristickým útokům z 11. září 2001 proti dvěma mrakodrapům Světového obchodního centra v New Yorku. Zapomněl na jeden zásadní rozdíl: takzvaný pokus o atentát se obešel bez obětí i škod, zatímco při útocích v USA tehdy zemřely téměř tři tisíce lidí.

Právě u Bachmutu teď Rusové zažívají největší nejistotu. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin se v pátek agresivně opřel do ruského velení kvůli nedostatečným dodávkám munice s tím, že se jeho žoldnéřská skupina k 10. květnu z bojů o město stáhne. Nevybíravě a vulgárně adresoval svůj vzkaz pro ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Místo wagnerovců mají zaujmout bojovníci čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy