







Rusové na Ukrajině používají čím dál nebezpečnější zbraně. Rádio Svobodná Evropa dnes informovalo o prvním úspěšném sestřelu ruské hypersonické rakety Kindžal nad Kyjevem. Protivzdušné obraně se tento výjimečný kousek podařil za pomoci amerického protiletadlovému systému Patriot, dodaného v rámci západní vojenské pomoci Ukrajině.
Hypersonické střely jsou velice nebezpečné a ničivé, nicméně Rusové se během noci z pátku na sobotu pravděpodobně dopustili dalšího závažného válečného zločinu. Video sdílené prostřednictvím britského zpravodajského serveru BBC ukazuje doslova světélkující ulice Bachmutu, patrně po dopadu fosforových bomb.
Záběry z dronu ukrajinské armády ukazují zapálené obytné domy, patrně v rámci hned několika ulic. Fosforové zbraně sice nejsou zakázané, jejich použití v obydlených oblastech je ale považováno za válečný zločin. Rusové tak prokazatelně shodili zbraně s touto látkou nikoliv na vojenské objekty.
Not enough shells, but more than enough phosphorus.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 5, 2023
Ruscists are shelling unoccupied areas of Bakhmut with incendiary ammunition.
They will burn in Hell.
📷 @SOF_UKR pic.twitter.com/7oqNTumJ34
Ruská armáda se neúspěšně pokouší získat Bachmut téměř rok. Podle informací západních zpravodajských služeb v boji o něj padly tisíce ruských vojáků. O průběhu bojů EuroZprávy.cz informovaly už dříve. Město a jeho okolí svírají těžké boje v zákopech, které stojí život mnoho vojáků z obou stran. Zejména Ukrajinci používají své drony, díky kterým ruské jednotky úspěšně lokalizují a likvidují.
K využití fosforu a hypersonických střel dochází nedlouho po sestřelení dvou dronů dosud neznámého původu nad Kremlem. Ten obviňuje Kyjev z pokusu o atentát na svého autoritářského šéfa Vladimira Putina. Ukrajinské úřady se však těmto obviněním brání.
Bývalý prezident Ruska Dmitrij Medveděv v reakci na události nad Rudým náměstím vyzval k fyzické likvidaci ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Přední ruský propagandista Vladimir Solovjov drony sestřelené nad Kremlem pro změnu přirovnal k teroristickým útokům z 11. září 2001 proti dvěma mrakodrapům Světového obchodního centra v New Yorku. Zapomněl na jeden zásadní rozdíl: takzvaný pokus o atentát se obešel bez obětí i škod, zatímco při útocích v USA tehdy zemřely téměř tři tisíce lidí.
Právě u Bachmutu teď Rusové zažívají největší nejistotu. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin se v pátek agresivně opřel do ruského velení kvůli nedostatečným dodávkám munice s tím, že se jeho žoldnéřská skupina k 10. květnu z bojů o město stáhne. Nevybíravě a vulgárně adresoval svůj vzkaz pro ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Místo wagnerovců mají zaujmout bojovníci čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.