Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vystřelilo minimálně dvě mezikontinentální balistické rakety

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusko během vojenského cvičení se zaměřením na jaderné síly vystřelilo minimálně dvě mezikontinentální balistické rakety. Uvedla to agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin sledoval průběh cvičení prostřednictvím videokonference a také obdržel zprávu o průběhu manévrů od ministra obrany Sergeje Šojgua. Šojgu uvedl, že během těchto cvičení Rusko pod jeho vedením provádělo rozsáhlou simulaci odvetného jaderného úderu.

Kreml informoval o tomto cvičení prostřednictvím ruských médií, ale neposkytl konkrétní datum, kdy se manévry uskutečnily. Zpráva ale byla zveřejněna poté, co horní komora ruského parlamentu dnes schválila návrh zákona, který Rusko odstiňuje od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT).

Během nedávno oznámeného cvičení vystřelilo Rusko mezikontinentální raketu Jars z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska. Cílem této rakety byla vojenská oblast Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

Z jaderné ponorky Tula v Barentsově moři byla také vypuštěna mezikontinentální raketa Siněva, o jejím cíli v médiích nebylo informováno.

Zprávu o průběhu cvičení představil nejen ministr obrany Sergej Šojgu, ale také Valerij Gerasimov, náčelník generálního štábu ruské armády, který zároveň od ledna vede ruské invazní vojska na Ukrajině.

Ruský parlament ve středu definitivně schválil odstoupení od ratifikace mezinárodní Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Informovala o tom agentura Reuters.

Rada federace, horní komora ruského parlamentu, dokončila schvalování návrhu zákona, kterým Moskva se stahuje z mezinárodní dohody zakazující jaderné zkoušky. Tato legislativa byla jednomyslně schválena poměrem hlasů 156 k nule, stejně tak dolní komora Duma. Nyní jde tento zákon ke schválení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Prezident Putin tento měsíc vyzval zákonodárce, aby odsouhlasili tuto změnu, kterou podle něj přijímá jako "odraz" postoje Spojených států, protože ty sice podepsaly Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), ale nikdy ji neschválily.

Rusko tvrdí, že neobnoví jaderné zkoušky, dokud tak neučiní Washington. Avšak odborníci na kontrolu zbraní mají obavy, že tato kroky Ruska mohou naznačovat přípravu na test, což by Západ vnímal jako zvýšení napětí, zejména v kontextu konfliktu na Ukrajině.

Témata:  Rusko Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.